23η Αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 1η κατηγορία.

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΜΠΕΛΓΡΑΝΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ινστιτούτο Κόρδοβα. Ο Μαρτίνες έκρινε το ντέρμπι με γκολ στο 41ο λεπτό.

Συνεχίζει την εναλλαγή εντός έδρας νικών με εκτός έδρας ήττες η “σελέστε”, πόνεσε η κυριακάτικη στο ντέρμπι της Κόρδοβα, το οποίο διεξήχθη στο ουδέτερο, μεγάλο στάδιο της πόλης.

Δεν μπήκε καλά στο ντέρμπι, είχε έλλειμμα εντάσεων σε σχέση με την Ινστιτούτο στο πρώτο ημίχρονο. Απειλήθηκε αρκετές φορές, ο απίθανος Βεχέτι δεν έκανε γκολ τη μία καλή της στιγμή και δικαίως πήγε με την πλάτη στον τοίχο στα αποδυτήρια. Μετά την ανάπαυλα πήρε την επιθετική πρωτοβουλία, εκμηδένισε τις απειλές για την εστία της, αλλά δεν είχε λύσεις απέναντι σε κλειστή άμυνα.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Χάρα (φορ), νέο πρόβλημα η απουσία του Γοδόι (στόπερ), παραμένουν εκτός οι τραυματίες Όλιβερ (στόπερ), Γκαρσία (εξτρέμ).

ΜΠΕΛΓΡΑΝΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 13/15 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΠΑΡΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ρίβερ Πλέιτ. Ο Άρσε (18’) άνοιξε το σκορ για την Μπαράκας και ο Πεϊνιπίλ (57’) έκανε το 2-0, για να μειώσει ο Μπόρχα της Ρίβερ στο 63’.

Το Σάββατο η “γκουάπο” πέτυχε μία από τις σπουδαιότερες νίκες της πρόσφατης ιστορίας της, σίγουρα τη μεγαλύτερη της χρονιάς, υποτάσσοντας την “καυτή” πρωτοπόρο της λίγκας.

Και δεν ήρθε τυχαία η επικράτηση, ήταν καλύτερη της Ρίβερ στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και θα μπορούσε να έχει επικρατήσει με λιγότερο άγχος στο τέλος. Εκμεταλλεύτηκε αντίπαλη αδράνεια για να προηγηθεί από στατική φάση και στο δεύτερο μέρος ήταν πολύ απειλητική στις μεταβάσεις, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ, ξοδεύοντας σημαντικές στιγμές για τρίτο τέρμα.

Μακριά από το “Τσίκι Τάπια” όμως έχει να βγάλει διπλό από τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, στο 3-5 του Φεβρουαρίου επί της Σαρμιέντο πέτυχε τα μισά εκτός έδρας γκολ της σε όλο την σεζόν!

Σημαντική η επιστροφή του Καπράρο (στόπερ) από τιμωρία, δεν υπάρχουν άλλα νέα προβλήματα για τον κόουτς Ροντίνα.