*3η αγωνιστική των ομίλων.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες σε επίσημο παιχνίδι. Το Φεβρουάριο του 2017 είχαν δώσει φιλικό προετοιμασίας, με τη Μόλντε να επικρατεί με 2-3.

*Έξι φορές έχει αντιμετωπίσει ομάδες από τη Σουηδία η Μόλντε, έχοντας από τρεις νίκες και ήττες. Πέρυσι, είχε αποκλειστεί στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ την Έλφσμποργκ με δυο νίκες (4-1 εντός, 1-2 εκτός), ενώ στους ομίλους έπαιξε κόντρα στη Τζουργκάρντεν, γνωρίζοντας ισάριθμες ήττες (2-3 εντός, 3-2 εκτός).

Δείτα τα Προγνωστικά Europa League

ΜΟΛΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Μπραν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γκούλμπραντσεν στο πέμπτο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (49′, 71′, 78′) και να μειώσει απλά στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Έλινγκσεν.

Σε αγωνιστική κρίση βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Μόλντε, ερχόμενη από τρεις διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Έρλινγκ Μόε φιλοξενήθηκε από τη Μπραν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-2.

Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων, παρότι ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς, το οποίο και κράτησε μέχρι την ανάπαυλα, παρά το χαμένο πέναλτι των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά, δέχθηκε αρκετή πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και εν τέλει την ανατροπή με τρία τέρματα, για να μειώσει απλά στις καθυστερήσεις και από το σημείο του πέναλτι.

Δεύτερη σερί ήττα για το πρωτάθλημα, μετά και από εκείνη κόντρα στην Μπόντο Γκλιμτ (1-3 εντός), οπότε και παραμένει στην πέμπτη θέση της κατάταξης, έχοντας σημαντική διαφορά από την πρώτη τριάδα. Ηττήθηκε και στα δυο πιο πρόσφατα εντός της. Άποντη μετά τις δυο πρώτες στροφές στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, έχοντας ηττηθεί κατά σειρά από Καραμπάγκ (1-0 εκτός) και Λεβερκούζεν (1-2 εντός).

Εξαιρετικά δύσκολα θα δώσουν το “παρών” οι Έρλινγκ Κνούντζον και Βέτον Μπερίσα, που έχασαν και το ματς του πρωταθλήματος.

Μόλντε Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Νόρκεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Σονκό στο 11ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 22′, στην πορεία σκόραρε ακόμη τρεις φορές με τους Σιλουφιά (44′) και Σονκό (63′, 77′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χάκεν, μετά από δυο σερί απώλειες σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Περ Ματίας Χέγκμο υποδέχθηκε τη Νόρκεπινγκ για το πρωτάθλημα, την οποία και συνέτριψε με 4-1.

Σε ένα ματς που έπαιξε με βασικούς μπήκε δυναμικά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα από νωρίς. Στην πορεία όμως είδε την αντίπαλο της να φέρνει το ματς στα ίσα και λίγο αργότερα να έχει και δοκάρι. Παρόλα αυτά, αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο, πήρε ξανά τα ηνία πριν την ανάπαυλα και στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε διαστάσει θριάμβου στη νίκη της.

Παρά την επιτυχία της αυτή, διατηρείται στην τρίτη θέση της κατάταξης, στο -6 από την κορυφή και την Έλφσμποργκ, τρεις στροφές πριν το φινάλε της σεζόν. Πανηγύρισε μια νίκη στα πέντε τελευταία εκτός της (1-1-3). Άποντη μετά τις δυο πρώτες στροφές στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, έχοντας ηττηθεί κατά σειρά από Λεβερκούζεν (4-0 εκτός) και Καραμπάγκ (0-1 εντός).

“Ερχόμαστε με ανεβασμένη ψυχολογία μετά το 4-1 επί της Νόρκεπινγκ. Είναι ωραία αίσθηση που η επιθετική λειτουργία μας ήταν τόσο επιτυχημένη στο τελευταίο παιχνίδι. Η Μόλντε είναι μια δυνατή ομάδα, με έναν προπονητή που ξέρει τι θέλει. Θα είναι δύσκολο μας, αλλά είμαι έτοιμοι γι’ αυτό”, δήλωσε εξτρέμ Λαγιούνι. Με απουσίες η αποστολή της.