*Φάση ομίλων – 2η αγωνιστική

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Έξι φορές διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο παρελθόν οι δύο ομάδες, με τη Μίλαν να παραμένει αήττητη (4-2-0/ 8-1 τα γκολ). Στην τελευταία αναμέτρηση οι “ροσονέρι” επικράτησαν με το εμφατικό 4-1 της Σπάρτα Πράγας στο “San Siro” πριν από 16 χρόνια για τη φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Κόντρα σε ομάδες από την Τσεχία η Μίλαν μετράει συνολικά έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα (5-0-0 εντός).

*Στο “San Siro” η Μίλαν έχει απολογισμό 8-1-2 στο Γιουρόπα Λιγκ (συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών). Στη φάση των ομίλων μετράει τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα.

*Συνολικά 26 αναμετρήσεις έδωσε η Σπάρτα Πράγας με ιταλικές ομάδες έχοντας απολογισμό 5-10-11 (23-35 τα γκολ). Στις 13 επισκέψεις της στη γειτονική χώρα μας σημείωσε μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και εννέα ήττες.

*Η Σπάρτα Πράγας γνώρισε την ήττα στις πέντε τελευταίες ευρωπαϊκές εξόδους της, παράλληλα πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε δέκα (μία ισοπαλία, οχτώ ήττες). Στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ έχει απολογισμό 5-5-8 μακριά από την Τσεχία.

Μίλαν – Σπάρτα Πράγας στην Bet365

ΜΙΛΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αήττητη παραμένει η Μίλαν μετά από εννέα αναμετρήσεις τη φετινή σεζόν (7-2-0) πραγματοποιώντας σπουδαίες εμφανίσεις, έχοντας σε μεγάλη φόρμα τον Ιμπραχίμοβιτς που περνάει …δεύτερη εφηβεία! Σε πέντε συμμετοχές ο 39χρονος Σουηδός επιθετικός έφτασε τα επτά γκολ, δύο από τα οποία πέτυχε στην σπουδαία αναμέτρηση με τη Ρόμα (3-3 εντός) την Δευτέρα. Μετά από πέντε αγωνιστικές οι “ροσονέρι” παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, όντας στο +2 από Νάπολι και Σασουόλο.

Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψαν με το “τρίποντο” από την Σκωτία, επικρατώντας της Σέλτικ με 3-1 στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσαν στην εν λόγω διοργάνωση γνώρισαν μία ήττα, αυτή από τον Ολυμπιακό (3-1 εκτός) το 2018, στις υπόλοιπες σημείωσαν τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Αλλαγές στο βασικό του σχήμα προανήγγειλε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Μίλαν, Στέφανο Πιόλι. “Βρισκόμαστε σε μία σημαντική, αλλά εξαιρετικά κουραστική περίοδο. Θα χρησιμοποιήσω την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, προετοιμαζόμαστε για τη νίκη επί της Σπάρτα Πράγας”, ανέφερε. Η Μίλαν φιλοξενείται από την Ουντινέζε την Κυριακή για την 6η αγωνιστική της Σέριε Α.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εντός) με τη Ρόμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τρεις φορές με Ιμπραχίμοβιτς (2′, 79′ πεν.) και Σαλεμάκερς (47′), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν ισάριθμες με Τζέκο (14′), Βερετού (71′ πεν.) και Κουμπούλα (84′).

ΜΙΛΑΝ Στατιστικά

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (bet365 παίξε νόμιμα)

*Over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σπάρτα Πράγας δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, καθώς το πρωτάθλημα Τσεχίας έχει διακοπεί λόγω κορωνοϊού. Την Τετάρτη ανακοινώθηκαν περισσότερα από 15.000 κρούσματα στη χώρα, τα οποία ανεβάζουν τον συνολικό αριθμό στα 284.033 και τους θανάτους σε 2.547.

Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Κόταλ γνώρισε βαρύτατη ήττα από την Λιλ (4-1) στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ισοφάρισε προσωρινά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου σε 1-1, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη δεχόμενη τρία γκολ σε 15 λεπτά.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός πως αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 23′. Στις δέκα τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε για το Γιουρόπα Λιγκ η Σπάρτα Πράγας πανηγύρισε μία νίκη επί της Σπάρτακ Σουμπότιτσα (2-1 εντός) το 2018, στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και επτά ήττες. “Τίποτα δεν είναι αδύνατο στο ποδόσφαιρο”, είπε ο προπονητής Κόταλ.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 4-1 από την Λιλ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Γιαζιτσί (45′, 60′, 75′) και Ικονέ (66′), με τον Ντότσκαλ να ισοφαρίζει προσωρινά (46′) για τους γηπεδούχους οι οποίοι αγωνίζονταν με δέκα από το 23′.

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ Στατιστικά

*GG & over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Σημειώθηκε τουλάχιστον ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.