* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

* H Μαρσέιγ έχει ρεκόρ 8-5-13 απέναντι σε αγγλικές ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από τη Μονακό. Η Μαρσέιγ προηγήθηκε δις με Εντιαγέ (1’) και Ζιγκό (18’), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με Ακλιούχ (8’) και Μπαλογκάν (23’) πριν το ημίχρονο, για να πετύχει το καθοριστικό γκολ ξανά ο Ακλιούχ στο 52ο λεπτό.

Με ήττα στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Γκατούζο στον πάγκο των Μασσαλών το περασμένο Σάββατο, με την οποία έφτασαν τα 5 ματς δίχως νίκη (0-3-2).

Βελτιωμένη η εικόνα της ομάδας σε σχέση με την συντριβή που προηγήθηκε στο Παρίσι (4-0), αλλά τα ανασταλτικά προβλήματα έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους. Είχε εκ νέου κενά στα μεσοδιαστήματα, παρότι προηγήθηκε δις μέσα από ωραίες συνεργασίες.

“Ροντέο” το ματς της πρεμιέρας του ομίλου στο Άμστερνταμ, οι Φωκαιείς κατάφεραν να επιστρέψουν από 2-0 σε 2-2 και από 3-2 σε 3-3 με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει δις.

“Ο Ντε Τζέρμπι είναι ένας από τους καλύτερους Ιταλούς προπονητές. Έχω τεράστιο σεβασμό γι αυτόν. Πάντα παίζει το ίδιο, με πολλή κατοχή. Αν θα είχαμε μία αποστολή θα ήταν: Θάρρος χωρίς φόβο.” δήλωσε ο Γκατούζο.

Μίκρυνε το απουσιολόγιο ενόψει Μπράιτον, επιστρέφει ο Λόντι (αρ. μπακ), παραμένουν εκτός ο τραυματίας Κοντογκμπιά και ο τιμωρημένος Γκέιγ (μέσος).

ΜΑΡΣΕΪΓ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 9/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 5/7 τελευταία εκτός έδρας για το Europa League

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (6-1) από την Άστον Βίλα. Ο Γουότκινς (14’, 21’) σκόραρε δις και με αυτογκόλ (26’) διαμορφώθηκε το 3-0 του ημιχρόνου. Ο Φάτι μέιωσε στο 50’, αλλά Γουότκινς (65’), Ράμσεϊ (85’) και Λουίζ (90+7’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Δεν έχουν καταφέρει να συνέλθουν οι “γλάροι” μετά την ήττα της πρεμιέρας στον όμιλο από την ΑΕΚ (2-3), πραγματοποίησαν προβληματικές εμφανίσεις στα ακόλουθα τρία παιχνίδια, με αποκορύφωμα αυτή του Σαββάτο στην συντριβή του Villa Park.

Νωχελικό το παιχνίδι τους και στη νίκη επί της Μπόρνμουθ (3-1), ακόμα περισσότερο στο Μπέρμιγχαμ, όπου η Άστον Βίλα τους διέλυσε στις μεταβάσεις μετά από εύκολα λάθη στην κυκλοφορία και αργές επιστροφές.

Είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχουν καλυφθεί τα κενά των Καϊσέδο, ΜακΆλιστερ που αποχώρησαν το καλοκαίρι και η απουσία του ηγετικού Γκρος τις τρεις τελευταίες εβδομάδες άφησε “γυμνή” τη μεσαία γραμμή του Ντε Τζέρμπι.

Ο Ιταλός κόουτς επιβεβαίωσε ότι ο ιδιαιτέρως επιδραστικός Εστουπινιάν (αρ. μπακ) τραυματίστηκε σοβαρά και θα λείψει για καιρό. “Θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι. Θα πρέπει να κάνουμε αρκετά για να πάρουμε αποτέλεσμα δίχως σημαντικούς παίκτες.” σχολίασε.

Ερωτηματικά οι έμπεροι Γκρος (μέσος), Μίλνερ (δεξί μπακ) που τραυματίστηκαν στο ματς με την ΑΕΚ, αμφίβολη η διαθεσιμότητα και του Λαλάνα (μέσος). Μακροχρόνια εκτός οι Ενσίσο (μέσος), Μόντερ (μέσος).