*3η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Η ΑΕΚ δεν έχει νίκη επί γαλλικού εδάφους, μετρά ρεκόρ 0-2-7 στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με επιμέρους σκορ 3-20!

*Η ΑΕΚ δεν έχει κερδίσει ποτέ στην ιστορία της στο Γιουρόπα Λιγκ δύο εκτός έδρας ματς στον όμιλο.

*Μόλις μια ήττα για τη Μαρσέιγ εντός έδρας κόντρα σε ελληνικές ομάδες (5-0-1). Μοναδική ήττα απ’ τον Ολυμπιακό το 2011 στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Δείτα τα Προγνωστικά Europa League

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στη Νις. Το γκολ ο Γκεσάντ στο 79’. Με δέκα παίκτες απ’ το 78’ η Μαρσέιγ λόγω αποβολής του Μπαλέρδι.

Επέστρεψε απ’ τη διακοπή με εκτός έδρας ήττα στο ντέρμπι με τη Νις, ένα “κρύο” αποτέλεσμα. Πολύ προσεκτική στο πρώτο ημίχρονο, γενικά το ματς δεν είχε ρυθμό, καμία εκ των δύο ομάδων δεν απείλησε. Στο δεύτερο μέρος η Μαρσέιγ απείλησε περισσότερο με τους Σαρ και Ομπαμεγιάνγκ, θα μπορούσε να προηγηθεί, όλα “στράβωσαν” σε μερικά λεπτά. Στο 78’ ο Μπαλέρδι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, απ’ το φάουλ που έκανε ήρθε το γκολ της Νις στο επόμενο λεπτό, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Έχασε ξανά έπειτα από δύο αγώνες σ’ όλες τις διοργανώσεις, πριν τη διακοπή επικράτησε εντός έδρας άνετα της Χάβρης (3-0) και νωρίτερα έμεινε στο εντός έδρας 2-2 με την Μπράιτον για το Γιουρόπα Λιγκ, σε ματς που προηγήθηκε 2-0 στο 20’! Δεν τα πηγαίνει καλά μέχρι στιγμής στη Γαλλία, μετρά μόλις μια νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (1-1-3), έχασε όλα τα ντέρμπι (Παρί εκτός έδρας 4-0, Μονακό εκτός έδρας 3-2 και Νις), έχει αλλάξει ήδη προπονητή τον Σεπτέμβριο, έφυγε ο Μαρθελίνο για να έρθει ο Γκατούζο. Με 12 πόντους είναι 8η στο πρωτάθλημα, στο -2 απ’ την εξάδα.

Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, ξεκίνησε στον όμιλο με 2/2 ισοπαλίες κόντρα σε Άγιαξ (εκτός) και Μπράιτον (εντός), η πρώτη με σκορ 3-3, η δεύτερη στο 2-2. Προσεγγίζει τα ματς με την ΑΕΚ με αναγκαιότητα κατάκτησης τουλάχιστον τεσσάρων πόντων, έτσι ώστε αρχικά να κάνει άλμα προς την τρίτη θέση, αλλά και να βελτιώσει τις πιθανότητες της για πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, υπολογίζεται ξανά ο δεξιός μπακ Κλος, ενώ μάλλον προλαβαίνουν οι Χοακίν Κορέα (επιθετικός) και Ρούμπεν Μπλάνκο (τερματοφύλακας). Ο τελευταίος μάλλον θα είναι βασικός, αφού ο Παού Λόπεθ τέθηκε εκτός.

ΜΑΡΣΕΪΓ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/6 Over 2.5 σε όλες τις διοργανώσεις.

*ΝG στα 3/5 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-0 επί του Αστέρα Τρίπολης. Το 0-1 ο Ελίασον στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το 0-2 έκανε ο Μοχαμάντι στο 77’ με κεφαλιά. Στο 86’ το τελικό 0-3 απ’ τον Τσούμπερ. Με δέκα παίκτες απ’ το 52’ ο Αστέρας Τρίπολης.

Δεν την “πάτησε” όπως στο Ηράκλειο, την Κυριακή πέρασε με το εμφατικό 3-0 απ’ την έδρα του Αστέρα Τρίπολης, ωστόσο το σκορ θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό με βάση την εικόνα του πρώτου μέρους. Η “ένωση” δεν πατούσε καλά, είχε αρκετά ζητήματα στο ανασταλτικό κομμάτι, έκανε λάθη και παραλίγο να τα “πληρώσει”. Μια έμπνευση του Τσούμπερ έφερε το 0-1 στις καθυστερήσεις, η ψυχολογία άλλαξε και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της ΑΕΚ στην αποβολή του Καστάνιο στο 52’. Το 0-2 του Μοχαμάντι τελείωσε το ματς, ο Αστέρας δεν είχε τρόπο να προκαλέσει προβλήματα, ο έλεγχος ήταν πλήρως στην ομάδα του Αλμέιδα, που βρήκε τρίτο γκολ το φινάλε.

“Η αλήθεια είναι ότι σήμερα στο πρώτο ημίχρονο κάναμε αρκετά λάθη, όμως τώρα με πιο κρύο κεφάλι αυτό που κρατάω είναι ότι το προηγούμενο παιχνίδι που δεν μπήκαμε καλά το χάσαμε. Αυτό το κερδίσαμε. Συνεπώς είναι ένα βήμα προς τα μπροστά”, είπε ο Αργεντινός προπονητής. Ανέβηκε στους 17 πόντους η ομάδα του και βρίσκεται στο -2 απ’ τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (έχει ματς λιγότερο), ισόβαθμη με τον ΠΑΟΚ, στο +1 απ’ τον Παναθηναϊκό (έχει ματς λιγότερο).

Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, έκανε τρομερή πρεμιέρα με το εκτός έδρας 3-2 επί της Μπράιτον, συνέχισε με το εντός έδρας 1-1 κόντρα στον Άγιαξ, σήμερα παίζει ξεκάθαρα για δύο αποτελέσματα. Ταξίδεψε “λειψή” στην επίθεση, καθώς παραμένουν εκτός οι Πισάρο, Γκατσίνοβιτς και Λιβάι Γκαρσία, ενώ στις απουσίες προστέθηκε και ο Αραούχο. Διαθέσιμοι οι Μουκουντί και Πόνσε, εκτός ευρωπαϊκής λίστας ο στόπερ Κάλενς.