*Φάση των “16” στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει το Πράσινο Ακρωτήρι.

*Goal/Goal τα 7/8 συνολικά παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά ποδοσφαίρου

ΜΑΡΟΚΟ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-1 επί της Ζάμπιας, για το Κόπα Άφρικα. Σημείωσε το μοναδικό τέρμα στο 37ο λεπτό με τον Ζίγιες.

Ως αήττητο προκρίθηκε από τη φάση των ομίλων το Μαρόκο. Η ομάδα του Ουαλίντ Ρεγκραγκί ξεκίνησε την πορεία της με νίκη 3-0 επί της Τανζανίας, για να ακολουθήσει η ισοπαλία 1-1 με τη ΛΔ Κονγκό. Για την τελευταία αγωνιστική, αντιμετώπισε τη Ζάμπια, της οποίας και επικράτησε με 0-1. Επέβαλε το ρυθμό της και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Είχε ευκαιρίες στην πορεία για να “κλειδώσει” μια και καλή το τρίποντο, δεν τις εκμεταλλεύτηκε όμως, αλλά ευτυχώς δεν στοίχισε.

Με επτά βαθμούς, τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου και πήρε την πρόκριση μαζί με τη ΛΔ Κονγκό. Κάτι που πετυχαίνεται για τέταρτη διαδοχική φορά στη διοργάνωση (2017, 2019, 2021). Στόχος είναι η επιστροφή στον τελικό για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια και είναι από τα φαβορί.

Μειώθηκε η τιμωρία του κόουτς Ρεγκραγκί, οπότε και θα βρίσκεται κανονικά στην άκρη του πάγκου απόψε. Νοκ άουτ τέθηκε ο Σοφιάν Μπουφάλ, λόγω τραυματισμού, ενώ αγώνα δρόμου κάνει ο Χακίμ Ζίγιες για να δώσει το παρών, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στον αστράγαλο.

Μαρόκο Στατιστικά

*2-3 Goals τα 5/7 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια.

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με την Τυνησία, για το Κόπα Άφρικα.

Χωρίς να εντυπωσιάσει, η Νότια Αφρική κατάφερε να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης για τα νοκ άουτ. Μπήκε με το αριστερό στη διοργάνωση, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από το Μάλι, για να ξεσπάσει στη συνέχεια κόντρα στην αδύναμη Ναμίμπια, την οποία και συνέτριψε με 4-0. Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Ούγκο Μπρος αντιμετώπισε την Τυνησία, με την οποία έμεινε στο μηδέν. Περισσότερη παθητική στο ματς, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Αν και με μόλις τέσσερις βαθμούς κατάφερε να πάρει την πρόκριση μαζί με τη Ναμίμπια, μένοντας πίσω μόνο από το Μάλι. Στις επτά τελευταίες παρουσίες της στη διοργάνωση έφτασε μέχρι τα προημιτελικά τρεις φορές, έχοντας αποκλειστεί από τους ομίλους στις υπόλοιπες. Το μακρινό 1996 ο μοναδικός τίτλος της.

“Εάν κερδίσουμε το Μαρόκο, έχουμε μια μεγάλη ευκαιρία να φτάσουμε μέχρι τον τελικό. Ξέρουμε ότι πρέπει να κερδίσουμε μια εξαιρετική ομάδα και αν περάσουμε στον επόμενο γύρο θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Βέλγος τεχνικός.