Φάση των “16”

*Αγώνας νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 2/3 αναμετρήσεις με No Goal μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Στο πρωτάθλημα: Μέχελεν – Σερένγκ 2-3

Δείτε τα προγνωστικά Βελγίου

ΜΕΧΕΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με την Εσπανιόλ, με σκορ 1-1, στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης προετοιμασίας. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο μηδέν. Στο 58’ ο Καμπρέρα σκόραρε για το 1-0 και στο 90+3’ ο Μαλέντε με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μέχελεν είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου στη Jupiler League, άλλαξε προπονητή και ελπίζει ότι θα είναι πιο σταθερή η πορεία της στο δεύτερο γύρο ώστε να διεκδικήσει θέση στην οκτάδα και τα πλέι οφ Ευρώπης. Ο Στέφεν Ντεφούρ είναι πλέον στην τεχνική ηγεσία, η αλλαγή στην αγωνιστική ταυτότητα των “Μαλινουά” ήταν άμεση και τα αποτελέσματα καλύτερα, ωστόσο στα δύο τελευταία δε νίκησαν. Επίσης, έδωσε δύο φιλικά ματς κατά τη διάρκεια της διακοπής, επικράτησε με σκορ 0-2 της ολλανδικής Μπρεντά και αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 και αντίπαλο την ισπανική Εσπανιόλ (1-1). Δεν υπολογίζονται οι Σβερς και Βάουτερς, επιστρέφουν από τραυματισμούς οι Μράμπτι, Λαβαλέ και Μπάικερ. Εκτός οι Μπολινγκολί και Ενγκόι.

Μέχελεν Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*4/6 ματς τελευταία είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΣΕΡΕΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 0-2 από την ΑΕΚ, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στην Ολλανδία. Μόλις στο 13’ ο Αραούχο σκόραρε για το 0-1, ενώ στο 20’ ο Μήτογλου πέτυχε δεύτερο τέρμα για την “Ένωση” και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σερένγκ είναι από τις ομάδες που θα παλέψουν για την αποφυγή του υποβιβασμού από την Jupiler League και αναμενόμενα εκεί θα εστιάσει την προσοχή της και όχι στο Κύπελλο. Είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις τρεις νίκες σε 17 αγωνιστικές στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Συνεχίζει την προσπάθειά της με τον Ζαν-Σεμπαστιάν Λεγκρός στην τεχνική ηγεσία αλλά χρειάζεται και σημαντική ενίσχυση κατά τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου για να είναι περισσότερο ανταγωνιστική. Στο πιο πρόσφατο φιλικό ματς που έδωσε, στην περίοδο της προετοιμασίας, ηττήθηκε από την ΑΕΚ (0-2). Στο αγωνιστικό σκέλος, ενόψει του ματς με τη Μέχελεν, είναι αμφίβολος ο κίπερ Ντιτς και ο μέσος Λεπουάν ο οποίο αγωνίζεται με την ίδια ευκολία και στο κέντρο της άμυνας.