* 3η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Νταντάλκ. Ο ΜακΚάρθι (10’) άνοιξε το σκορ και ο Ντέρβιν (30’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στην πρεμιέρα δεν τα κατάφερε, φάνηκε αγχωμένη, αλλά την περασμένη Παρασκευή έδειξε γιατί οι φιλοδοξίες της είναι υψηλές στην επιστροφή της στην Πρέμιερ, βγάζοντας ένα πειστικό διπλό στην ανατολική ακτή.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, αλλά η Γκάλγουεϊ αξιοποίησε την πρώτη της καλή επίθεση για το 0-1, παίζοντας στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Είχε δοκάρι σε κόρνερ, πριν διπλασιάσει το προβάδισμα της με έξοχη κεφαλιά του έτερου εξτρέμ της κι έκλεισε το ημίχρονο με δεύτερο δοκάρι σε εκτός περιοχής σουτ. Πιο επικίνδυνη και στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε τετ α τετ αντεπίθεσης στο ξεκίνημά του, απείλησε ξανά σε μετάβαση και δεν επέτρεψε στην Νταντάλκ ούτε μία καθαρή ευκαιρία παίζοντας σε χαμηλά μέτρα.

“Το περσινό ρεκόρ μας απέναντί τους ήταν καλό. Έχουν φέρει όμως πολλούς νέους παίκτες και είναι μία ακόμη μεγάλη πρόκληση για εμάς. Πρέπει να αξιοποιήσουμε το πλεονέκτημα έδρας.” δήλωσε ο κόουτς Κόλφιλντ ενόψει Γουότερφορντ.

Τη 2η από τις 3 αγωνιστικές τιμωρίας του εκτίει ο Γουόλς (φορ), αμφίβολοι λογίζονται οι Μπάκλεϊ (στόπερ), Αουασριά (φορ) που έχασαν το προηγούμενο.

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 8/10 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 9/11 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-4) επί της Ντρόχεντα. Ο Μπάβα (13’) άνοιξε το σκορ για την Ντρόχεντα, αλλά οι Λίχι (14’, 62’), Ο’Κιφ (23’), Άμοντ (71’) γύρισαν το ματς για την Γουότερφορντ.

Θριαμβευτικό το πρώτο ταξίδι της σεζόν για τους νεοφερμένους της κατηγορίας. Εν αντιθέσει με την ισοπαλία της πρεμιέρας, είχαν αυτοί αντίδραση στο γρήγορο γκολ των γηπεδούχων, έκαναν καλύτερη διαχείριση δυνάμεων στο δεύτερο μέρος.

Δεν μπήκε καλά στο ματς η Γουότερφορντ κι από κάθετη συνεργασία των γηπεδούχων βρέθηκε πίσω στο σκορ. Η απάντηση όμως ήταν άμεση, 40 δευτερόλεπτα χρειάστηκε μετά την σέντρα για την ισοφάριση, στο “ριμπάουντ” από στατικό! Έξοχη η ανάπτυξή της για την γρήγορη ανατροπή, δεν κινδύνευσε ξανά στο πρώτο ημίχρονο. Με σέντρα-σουτ, σε έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ έκανε το 1-3 και ξόδεψε καθαρό τετ α τετ αντεπίθεσης, πριν ολοκληρώσει το “καρέ” σε νέο στατικό.

“Θα δείξουμε τον απαιτούμενο σεβασμό, καθώς είναι μία σκληρή ομάδα, αλλά δεν θα ταξιδέψουμε με φόβο. Έχουμε το πλάνο μας για να αντιδράσουμε σε ότι μας παρουσιάσουν.” δήλωσε ο κόουτς Λονγκ ενόψει Γκάλγουεϊ.

Δίχως αξιοσημείωτα προβλήματα, εκτός δράσης ο νεοφερμένος Έβανς (φορ) που δεν έχει μπει ακόμα στο rotation.