* Αήττητη η Γκάλγουεϊ στα 6 τελευταία μεταξύ τους (4-2-0).

* Στον 1ο γύρο (01/03): Γκάλγουεϊ – Γουότερφορντ 2-1

* Στο 2ο γύρο (12/04): Γουότερφορντ – Γκάλγουεϊ 0-0

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μποέμιανς. Ο Ρούνεϊ με πέναλτι (4’) άνοιξε το σκορ για την Μποέμιανς, αλλά ο Σλέβιν (50’) ισοφάρισε για την Γκάλγουεϊ.

Μη χείρον βέλτιστον το ισόπαλο αποτέλεσμα της προηγούμενης Πέμπτης για τους “tribesmen”, διεύρυναν το αήττητο εντός έδρας σερί (3-3-0), δεχόμενοι το πρώτο γκολ μπρος στο κοινό τους μετά την πρωταπριλιά!

Σε έμμεση εκτέλεση κόρνερ παραχώρησαν το πέναλτι για το 0-1 της Μποέμιανς και το σάστισμα κράτησε για πάνω από μισή ώρα αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 15’ και μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία (37’) για να ντουμπλάρουν το προβάδισμά τους.

Στο κλείσιμο του ημιχρόνου απείλησε για πρώτη φορά η Γκάλγουεϊ και ισοφάρισε στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, σε αναμπουμπούλα από πλάγιο άουτ. Εν συνεχεία απείλησε δις σε μεταβάσεις και ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία ανατροπής σε στατικό.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφουν από τιμωρία οι μέσοι Ντέρβιν και ΜακΚόρμακ, ενώ αμφίβολοι λογίζονται οι Καζίμ και Ντόνελον που αγωνίζονται στο αριστερό άκρο της άμυνας.

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Σεντ Πάτρικς. Ο ΜακΚόρμακ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 52ο λεπτό.

Απτόητη η υπερβατική πορεία των “μπλε”, την προηγούμενη Πέμπτη πέτυχαν 3η νίκη στα 4 τελευταία παιχνίδια τους για να διατηρηθούν εντός “ευρωπαϊκής” τριάδας, με τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στη λίγκα.

Η Σεντ Πάτρικς είχε την πρώτη σημαντική στιγμή του αγώνα και στα μισά του ημιχρόνου είχε δοκάρι σε σουτ εκτός περιοχής. Απείλησε και τρίτη φορά, πριν την πρώτη επικίνδυνη στιγμή της Γουότερφορντ.

Επέστρεψε δριμύτερη όμως από την ανάπαυλα και με έξυπνη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι πήρε προβάδισμα. Ακολούθως πατούσε καλύτερα στο χορτάρι, μέχρι να οπισθοχωρήσει ενστικτωδώς στο φινάλε, δίχως ωστόσο να κινδυνεύσει σοβαρά με ισοφάριση.

Αρκετά τα προβλήματα για τον κόουτς Λονγκ, εκτός δράσης είναι οι τραυματίες μέσοι Μπάγκλεϊ, ΜακΝτόναλντ, ενώ δύσκολα θα προλάβουν οι Ασαμόα (εξτρέμ), Κρέσγουελ (εξτρέμ) και ΜακΆνταμ (μέσος).