*Στον Α’ γύρο: Μπάνικ Οστράβα – Φάσταβ Ζλιν 5-1

*Στο κύπελλο (2/11): Μπάνικ Οστράβα – Φάσταβ Ζλιν 0-1

*9/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Aπόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της Ζλιν (3-6-3).

ΦΑΣΤΑΒ ΖΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-1 την Σλόβαν Λίμπερετς στην παράταση, στον εντός έδρας προημιτελικό κυπέλλου μεσοβδόμαδα. Άνοιξε το σκορ στο 11′, η αντίπαλος με δέκα από το 45′ λογω αποβολής, κι όμως κατάφερε από στημένη φάση να βρει το γκολ της ισοφάρισης (83′). Στην παράταση αναθάρρησε και βρήκε γκολ πρόκρισης με το ξεκίνημα αυτής (91′).

Μπορεί κατά την διάρκεια του ενενηνταλέπτου να μην αξιοποίησε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, ωστόσο στην παράταση έδειξε πιο ξεκούραστη και έκαμψε εν τέλει το εμπόδιο της Σλόβαν Λίμπερετς, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά. Στο πρωτάθλημα, έχασε στο ρελαντί από την Βικτόρια Πλζεν με 3-0 εκτός έδρας. Αμετάβλητη παραμένει η κατάσταση στην ουρά, παραμένει στο +2 από την τελευταία θέση και τον απευθείας υποβιβασμό. Η παραμονή είναι αυτή που την ενδιαφέρει σε πρώτη βάση. Τραυματίες οι Ρακοβάν, Τχακ και Ζακ. Τιμωρημένος ο Σιμέρσκι.

Φάσταβ Ζλιν Στατιστικά

*7/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΜΠΑΝΙΚ ΟΣΤΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Μποέμιανς εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 32′ και παρότι η αντίπαλος έμεινε με δέκα λόγω αποβολής στο 63′, δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης ένα εικοσάλεπτο αργότερα (83′).

Προσπάθησε να δώσει συνέχεια στις νίκες μετά από αυτή στην έδρα της Μπόλεσλαβ, ωστόσο δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μποέμιανς και έμεινε στην ισοπαλία. Παραμένει εντός εξάδας έστω και οριακά, έβγαλε δύσκολο πρόγραμμα και πλέον έχει μπροστά της παιχνίδια στα οποία μπορεί να πάρει βαθμούς και να εδραιωθεί στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Συμπλήρωσε κάρτες ο Μπλάζεκ, τραυματίας παραμένει ο Κουμπάλα.