ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ - ΚΟΡΟΝΑ ΚΙΕΛΤΣΕ Προγνωστικά

* 11η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Λέχια. Ο Γκουάλ άνοιξε το σκορ για τη Γιαγκελόνια στο 3ο λεπτό, ο Παϊσάο ισοφάρισε στο 52’ για τη Λέχια. Ο Ιμάθ ανέκτησε το προβάδισμα για τη Γιαγκελόνια στο 55’, αλλά ο Παϊσάο απάντησε εκ νέου με πέναλτι στο 73’.

Στην σωστή τροχιά ήταν η Γιαγκελόνια πριν τη διακοπή των εθνικών ομάδων, άρχισε να βρίσκει ρυθμό, να βγαίνει η δουλειά του κόουτς Στολάρτσικ, φτάνοντας τα 7 παιχνίδια δίχως ήττα (3-4-0) σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Προ δύο εβδομάδων δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την τραγική κατάσταση της Λέχια, παρότι προηγήθηκε δύο φορές, ωστόσο ένα βαθμός στο Γκντανσκ είναι πάντα θετικός. Εντυπωσιακή η τελευταία εικόνα της στο Μπιάλιστοκ, διέλυσε την Σταλ (4-0) με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο.

“Πιστεύω ότι η συνεργασία στην ομάδα γίνεται καλύτερη. Οι παίκτες επικοινωνούν καλύτερα και οι αυτοματισμοί εμφανίζονται πιο συχνά” δήλωσε ενόψει Κορόνα ο κόουτς Στόλαρτσικ, ο οποίος είδε τους Πάζνταν (στόπερ), Βντόβικ (αρ. μπακ), Καμαρά (εξτρέμ) και Τρουμπέχα (φορ) να επιστρέφουν στις προπονήσεις. Παραμένουν εκτός όμως οι Κούπιζ (μέσος), Ολσζέφσκι (δεξί μπακ), Τάμπις (δεξί μπακ) και Σκρζίπτσζακ (στόπερ). Συμπλήρωσε κάρτες ο ιδιαιτέρως επιδραστικός χαφ Νενέ.

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΚΟΡΟΝΑ ΚΙΕΛΤΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Η Κορόνα προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με τον Λουκόφσκι, αλλά ο Οκουνούκι σκόραρε δις (45+1’ & 57’) για την Γκόρνικ.

Ημιτελείς οι περισσότερες εμφανίσεις της Κορόνα στο πρώτο κομμάτι της σεζόν, πήγε στη διακοπή δίχως νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια της, πληρώνοντας τα αμυντικά προβλήματα.

Προ δύο εβδομάδων απέτυχε να εκμεταλλευτεί και πάλι την έδρα της, παρότι προηγήθηκε. Δεν εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που υπήρξαν μετά το 1-0, δεν είχε εντάσεις στα μαρκαρίσματά της και δικαίως δέχθηκε την ανατροπή. Αναιμική η αντίδραση μετά τα γκολ της Γκόρνικ, περισσότερο κινδύνεψε με τρίτο, παρά απείλησε για την ισοφάριση.

Πιο αποτελεσματική μακριά από το Κίελτσε, στα ταξίδια της έχει πάρει τους 7/11 βαθμούς της, στο τελευταίο ισοφάρισε δις στη Λέγκνικα (2-2).