*Νοκ άουτ παιχνίδι για τον τέταρτο γύρο του κυπέλλου Σκοτίας. Οποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Η Λίβινγκστον έχει εννιά σερί νίκες απέναντι στη Στενχάουσμιρ, πέντε σε αυτό το γήπεδο! Και έχει να ηττηθεί από τη συγκεκριμένη αντίπαλο από το 1997, όταν είχε χάσει με 1-3 εντός έδρας! Σε αυτό το γήπεδο έχει εφτά νίκες σε 11 αγώνες, έχοντας ηττηθεί μόνο το 1995 με 2-1.

ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΡ  (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Στενχάουσμιρ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Ιστ Φάιφ, ούσα λίγο καλύτερη από την αντίπαλο της, αν και ισοφάρισε με τον Γέιτς στο 61ο λεπτό, έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ από τέρμα του Τρούτεν στο 15’.

Η Στενχάουσμιρ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Ιστ Φάιφ, παραμένοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα, με την προηγούμενη νίκη της να είναι στο πιο πρόσφατο που έπαιξε στο γήπεδό της.

Μετά το τελευταίο της αποτέλεσμα υποχώρησε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην κατηγορία της, αν και παραμένει σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο. Όμως ταυτόχρονα είναι αρκετά κοντά, στο +4 για την ακρίβεια, από την τελευταία θέση που οδηγεί σε πλέι οφς παραμονής! Και έχει ακόμη τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, μαζί με την Στρανράερ.

Ο αμυντικός Κράιτον, δεν μπορεί να αγωνιστεί και απόψε λόγω τραυματισμού, ενώ πιο πρόσφατα χτύπησε και ο γκολκίπερ Μπρέναν που δεν θα παίξει απόψε, αλλά και ο τερματοφύλακας Λάιλ που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στον θεσμό.

Στενχάουσμιρ Στατιστικά

*Εχει 20/22 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 20 συνεχόμενα G/G

*Εχει 11/13 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 11/13 G/G εντός έδρας

ΛΙΒΙΝΓΚΣΤΟΝ (Πρέμιερ Λιγκ)

Προηγούμενο ματς: Η Λίβινγκστον κέρδισε 2-4 εκτός έδρας την Σεντ Τζόνστον, σκοράροντας δύο γρήγορα γκολ με τον Κέλι, στο 8’ και στο 15’, ενώ ο Πένρις στο 39’ πέτυχε τρίτο τέρμα. Και παρόλο που η αντίπαλος της μείωσε σε 2-3 με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, από τους Μέρφι (65’), ΜακΛιν (67’), «καθάρισε» με ένα ακόμη τέρμα του Πένρις στο 81ο λεπτό.

Η Λίβινγκστον κέρδισε με 2-4 εκτός έδρας την Σεντ Τζόνστον, σε ένα παιχνίδι που έγινε σε αγωνιστικό χώρο, που όπως παραδέχθηκε ακόμη και ο προπονητής της, ούτε ο ίδιος δεν περίμενε να βάλουν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, τέταρτο σερί παιχνίδι που δεν χάνει, με αμφότερες να έχουν επιτευχθεί μακριά από την έδρα της.

Καταφέρνει να διατηρείται στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην τέταρτη θέση του για την ακρίβεια, έχοντας την ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +4 συγκεκριμένα, από την έβδομη θέση που οδηγεί στο γκρουπ των ομάδων που θα παλέψουν για την παραμονή και όχι για τον τίτλο ή την διεκδίκηση κάποιου ευρωπαϊκού εισιτηρίου.