* 1η αγωνιστική

* Τον 5ο όμιλο πλαισιώνουν οι Ζρίνσκι & Άλκμααρ

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

* Η Λέγκια έχει ρεκόρ 2-2-2 απέναντι σε αγγλικές ομάδες.

* Η Άστον Βίλα αντιμετώπισε μόνο την Γκόρνικ Ζάμπρζε το 1977 και προκρίθηκε με νίκη (2-0) εντός και ισοπαλία (1-1) εκτός έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΛΕΓΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πιαστ Γκλιβίτσε. Στο 42’ αποβλήθηκε ο Ζόσουε της Λέγκια και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κρικούν άνοιξε το σκορ για την Πιαστ. Ο Μούτσι ισοφάρισε για τη Λέγκια στο 69ο λεπτό.

Επιστροφή στην Ευρώπη και ακολούθως σε ομίλους της UEFA μετά από δύο χρόνια για τη Λέγκια που το 2021 τερμάτισε 4η σε όμιλο του Europa, πίσω από Νάπολι, Σπαρτάκ Μόσχας και Λέστερ.

Η φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια ξεκίνησε από το 2ο προκριματικό του Conference, μέσα στο καλοκαίρι πέτυχε τρεις συναρπαστικές, δραματικές προκρίσεις που όλες κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό ή στο τελευταίο λάκτισμα των ρεβάνς!

Αρχικά απέκλεισε την Ορντάμπασι, με ισοπαλία (2-2) στο Καζακστάν και νίκη (3-2) στη Βαρσοβία. Εν συνεχεία ανέτρεψε την εντός έδρας ήττα (1-2) από την Αούστρια σε ματς “ροντέο” στη Βιέννη (3-5) και στα playoffs χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μίντιλαντ (3-3 εκτός, 1-1 εντός).

Με τον κόουτς Ρούνιαϊτς στα ηνία από το ξεκίνημα της περσινής σεζόν έχει επιστρέψει στη διεκδίκηση τίτλων, τερμάτισε 2η στην περσινή Ekstraklasa και κατέκτησε το Κύπελλο. Φέτος είναι η μοναδική αήττητη ομάδα (4-2-0) στην κατηγορία και κάνει πρεμιέρα στον όμιλο προερχόμενη από μία πολύ τυχερή ισοπαλία στο Γκλιβίτσε (2.60 – 0.48 xGoals), όπου πάλεψε για 1+ ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Δεν προφύλαξε παίκτες το Σάββατο ο Ρούνιαϊτς, θέλοντας να δώσει ρυθμό στην ομάδα του μετά τη διακοπή. “Η διάθεση είναι υπέροχη. Οι προκριματικοί αγώνες ήταν γεμάτοι από πολλές μαγικές βραδιές. Αυτό μας ανέβασε την όρεξη. Τώρα χαιρόμαστε που θα έχουμε την ευκαιρία να αγωνιστούμε με τόσο καταξιωμένες ομάδες. Θέλουμε να δοκιμάσουμε τον εαυτό μας.” δήλωσε στη χθεσινή συνέντευξη τύπου.

Στα αγωνιστικά νέα, δεν θα είναι διαθέσιμοι για τον σημερινό αγώνα οι τραυματίες Καπούστκα (μέσος), Ρέιτσικ (μέσος), Αουγκουστίνιακ (στόπερ), βασικός ο τελευταίος.

ΛΕΓΚΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

* Goal/Goal τα τρία φετινά εντός έδρας για το Conference League

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Κρίσταλ Πάλας. Ο Εντουάρντ (47’) άνοιξε το σκορ για την Πάλας, αλλά οι Ντουράν (87’), Λουίζ (90+8’) με πέναλτι και Μπέιλι (90+11’) γύρισαν το ματς για την Άστον Βίλα.

Αναμορφωτής της ομάδας του Μπέρμιγχαμ ο Έμερι, με το εντυπωσιακό ντεμαράζ της άνοιξης την οδήγησε σε ευρωπαϊκή έξοδο μετά από 13 χρόνια και σε όμιλο της UEFA για πρώτη φορά μετά το 2008! Με την διεθνή εμπειρία που έχει ο Βάσκος τεχνικός και το υλικό που διαθέτει δικαίως θεωρείται ως το #1 φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

O ίδιος έδειξε από το πρώτο παιχνίδι ότι υπολογίζει πολύ τον θεσμό, στο Εδιμβούργο στις 23 Αυγούστου παρέταξε τη δυνατή του 11αδα για να διαλύσει την Χιμπέρνιαν (0-5) και να εξασφαλίσει “περίπατο” την πρόκριση στον όμιλο.

Το Σάββατο επέστρεψε στις νίκες με μία δραματική ανατροπή απέναντι σε μία Πάλας που έχει χτίσει εξαιρετική παράδοση στο Villa Park. Ήταν καλύτερη από το πρώτο ημίχρονο η Άστον Βίλα, μονοπώλησε τις ευκαιρίες μέχρι να βρεθεί πίσω στο σκορ και δεν πτοήθηκε από την κρυολουσία. Πίεσε μέχρι τέλους και με πρωταγωνιστές τις αλλαγές που έγιναν γύρισε δικαίως το ματς (3.21 – 1.17 xGoals).

Μικρό αναμένεται το rotation για το σημερινό παιχνίδι, πιθανώς να κάνουν το φετινό ντεμπούτο τους οι Μορένο (αρ. μπακ), Λενγκλέ (στόπερ) από την αρχή, ενώ ο Ντουράν (φορ) αναμένεται να ξεκινήσει στην κορυφή αντί του Γουότκινς. Μακροχρόνια τραυματίες είναι οι Μινγκς (στόπερ), Μπουενδία, ενώ δεν προλαβαίνουν οι Ράμσεϊ (μέσος), Ιροεκγμπούναμ (μέσος) που είναι στο τελικό στάδιο της αποθεραπείας. Αμφίβολος λογίζεται ο Κάρλος (στόπερ) που έχασε το προηγούμενο παιχνίδι.