*Προημιτελική φάση στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μάλι – Ακτή Ελεφαντοστού.

*Αήττητη η ΛΔ Κονγκό στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, με αντίπαλο το Μάλι, έχοντας επικρατήσει στα 3/4.

ΛΔ ΚΟΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με την Αίγυπτο, για το Κόπα Άφρικα. Προηγήθηκε με τον Ελία στο 37′, για να δεχθεί την ισοφάριση με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι με 7-8.

Επιστροφή στα προημιτελικά για τη ΛΔ Κονγκό, μετά και το 2017. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Σεμπαστιέν Ντεσάμπρ αντιμετώπισε την Αίγυπτο, κόντρα στην οποία έκανε την έκπληξη και προκρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Μπορεί να μην ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, όμως κόντρα στη ροή κατάφερε να πάρει προβάδισμα, κάτι που δεν κράτησε για πολύ ωστόσο. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ρίσκαρε περισσότερο, χωρίς αποτέλεσμα, με το 1-1 να παραμένει μέχρι και το τέλος της παράτασης, παρότι έπαιζε και με παίκτη περισσότερο.

Αποδείχθηκε όμως αρκετά πιο εύστοχη στη “ρώσικη ρουλέτα” και με σκορ 7-8 ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε, με τον Μαζουακού να είναι ο μοναδικός που αστόχησε για την ίδια. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι έφτασε μέχρι εδώ έχοντας μόνο ισοπαλίες σε τέσσερα ματς, τα 3/4 με σκορ 1-1.

“Δεν είμαστε φαβορί κόντρα στη Γουινέα. Θα παίξουμε κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα. Έχουμε περιθώρια για βελτίωση και θα κάνουμε τα πάντα για την πρόκριση”, δήλωσε ο Γάλλος τεχνικός.

ΛΔ Κονγκό Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

ΓΟΥΙΝΕΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-1 επί της Ισημερινής Γουινέας, για το Κόπα Άφρικα. Αγωνιζόμενη με παίκτη περισσότερο από το 55ο λεπτό, βρήκε δίχτυα με τον Μπαγιό στις καθυστερήσεις.

Την πρόκριση της στα προημιτελικά της διοργάνωσης πανηγύρισε για έκτη φορά στην ιστορία της, η Γουινέα. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Καμπά Ντιαβαρά αντιμετώπισε την Ισημερινή Γουινέα, της οποίας και επικράτησε με 0-1. Αρκετά ισορροπημένο και χωρίς πολλές φάσεις το μεταξύ τους, μέχρι και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν και απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Γλίτωσε τα χειρότερα στο 69′ με χαμένο πέναλτι της αντιπάλου, για να “κλέψει” την πρόκριση στις καθυστερήσεις.

Η μοναδική φορά που κατάφερε να συνεχίσει και μετά τα προημιτελικά, ήταν το μακρινό 1976 όταν και έφτασε μέχρι τον τελικό. Αποκλείστηκε και στις τέσσερις φορές που ακολούθησαν, με πιο πρόσφατη αυτή του 2015. Γνώριμες οι απουσίες των Ιλάις Μοριμπά και Φασινέ Κοντέ, που χάνουν το υπόλοιπο της διοργάνωσης.