* 12η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΚΡΑΚΟΒΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Ραντόμιακ. Ο Μίσζορ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, ο Ζουστινιάνο της Ραντόμιακ αποβλήθηκε στο 55’ και στο 73’ ο Κάλμαν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με νίκη επέστρεψε από τη διακοπή των εθνικών ομάδων η Κρακόβια, με μία ακόμη κυνική εμφάνιση στο Ράντομ και διατηρήθηκε ψηλά στην Ekstraklasa.

Απορρόφησε την πίεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά και με γρήγορη κόντρα απέκτησε προβάδισμα, που της απλοποίησε την τακτική προσέγγιση μετά την ανάπαυλα, στην οποία πήγε με δοκάρι για το 0-2. Έπαιξε πίσω από την μπάλα ακόμα και με παίκτη παραπάνω, έψαξε τις κόντρες, σε τέτοια κέρδισε την αποβολή του αντίπαλου στόπερ. Κινδύνευσε από τους 10 της Ραντόμιακ, αλλά σε μία από τις λιγοστές φορές που ανέβασε αρκετούς παίκτες βρήκε το δεύτερο γκολ με τον Κάλμαν που δημιούργησε το πρώτο και τον οποίο εκθείασε στην συνέντευξη τύπου ο κόουτς Ζιελίνσκι. “Θα μπορούσαμε να περιπλέξουμε μόνοι μας το παιχνίδι μετά την κόκκινη κάρτα. Η χαλάρωση της ομάδας ήταν ακατανόητη. Πρέπει να αποφύγουμε ορισμένα πράγματα για να κερδίζουμε βαθμούς.” πρόσθεσε.

Σταθερά εκτός, τουλάχιστον μέχρι το τέλος του έτους, ο αρχηγός Πέστκα (αρ. μπακ).

ΚΡΑΚΟΒΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 9/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΛΕΧΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Πογκόν. Η Λέχια προηγήθηκε στο 14’ με τον Γκάγιος, ο Άλκμβιστ ισοφάρισε στο 37’ και δύο λεπτά αργότερα ο Γκροζίτσκι γύρισε το παιχνίδι.

Δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα το ντεμπούτο του νέου κόουτς στη Λέχια και η ομάδα του Γκντανσκ παρέμεινε ουραγός στην Ekstraklasa, κόντρα στις προβλέψεις πριν την έναρξη της σεζόν.

Κατάφερε να απορροφήσει τον ενθουσιασμό των εγκαινίων του ανακαινισμένου γηπέδου από τους παίκτες της Πογκόν, γλίτωσε στο γρήγορο δοκάρι και προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα. Δεν διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα όμως, έγιναν ξανά λάθη στην άμυνα για την ανατροπή πριν το ημίχρονο, νέα γκάφα από τον κίπερ Κούτσιακ, ο οποίος όμως είχε και πολλές επεμβάσεις για να μείνει χαμηλά το σκορ. Δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, παρά μόνο σε μία φάση στο 90’.

“Λυπούμαστε που δεν καταφέραμε να κερδίσουμε τουλάχιστον έναν βαθμό. Αυτό το ματς είχε αρκετές φάσεις. Εφαρμόσαμε τις τακτικές μας για το πρώτο γκολ και μετά εγκαταλείψαμε εντελώς την πρωτοβουλία. Πρέπει να ψάξουμε βαθμούς γιατί γνωρίζουμε τη δύσκολη κατάσταση που βρισκόμαστε” δήλωσε ο νέος κόουτς, Μάρτσιν Κατσμάρεκ.

Συμπλήρωσε κάρτες ο δεξιός μπακ Στεχ, επιστρέφει ο βασικός στόπερ Μαλότσα. Εξαιρετικά αμφίβολος ο φορ Ζβολίνσκι.