*Πρώτο παιχνίδι για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Δανίας, οπότε και ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Σίλκεμποργκ. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Κοπεγχάγη – Σίλκεμποργκ 1-3

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (8′, 34′), για να μειώσει απλά με τον Αχουρί στο 58ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τέταρτο διαδοχικό ματς η Κοπεγχάγη. Την Κυριακή, η ομάδα του Γιάκομπ Νέεστρουπ υποδέχθηκε την Άαρχους, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. “Πλήρωσε” τόσο την αστοχία της, όσο και τα αμυντικά κενά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Είχε επιθετικό μονόλογο στη συνέχεια, αλλά τις προσπάθειες της μείωσε απλά στο τελικό αποτέλεσμα.

Πήγε έτσι στη χειμερινή διακοπή ως τρίτη στη βαθμολογία, μένοντας πίσω από τις Μίντιλαντ (-3) και Μπρόντμπι (-1). Η ήττα από την Άαρχους ήταν και η πρώτη μετά από πέντε σερί ματς αήττητη στην έδρα της (4-1-0). Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, απέκλεισε με 1-0 τη Μίντιλαντ.

Κοπεγχάγη Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Λίνγκμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 74′.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Σίλκεμποργκ έρχεται από ένα σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις. Την Κυριακή, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν φιλοξενήθηκε από τη Λίνγκμπι για το πρωτάθλημα, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Μπορεί το μεταξύ τους να ήταν ισορροπημένο από πλευράς ευκαιριών, η ίδια ωστόσο αποδείχθηκε αρκετά πιο άστοχη στην τελική προσπάθεια.

Μοιράζεται έτσι την πέμπτη θέση με τη Νόρντζελαντ, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο, αλλά παραμένει εντός πλέι οφ. Ηττήθηκε στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, συνέτριψε με 1-5 τη Χβίντοβρε.