*25η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κλάιντ – Νταμπάρτον 0-4, Νταμπάρτον – Κλάιντ 4-4

*Πέντε σερί over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΛΑΪΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Κλάιντ έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Στρανράερ, με γκολ του Φλέμινγκ στο 75’ και του Εκρεπόντ στις καθυστερήσεις, παίζοντας με παίκτη λιγότερο μετά το 85’.

Ακόμη μία ήττα για την Κλάιντ, αυτή τη φορά από την Στρανράερ, με 2-0, πάλι εκτός έδρας, αφού μακριά από το γήπεδο της δεν έχει νίκη σε 15 90λεπτα φέτος, με μία παραπάνω ήττα από ισοπαλία!

Επομένως την τελευταία νίκη της την πήρε εντός έδρας, ενώ αυτή ήταν η τρίτη της ήττα στους έξι τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει.

Γενικώς η πορεία της και φέτος είναι κακή, καθώς είναι πάλι ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, ούσα στη μοναδική θέση που οδηγεί στα play off για παραμονή, στο -10 από μία θέση παραμονής. Έχει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Κλάιντ Στατιστικά

*5/6 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*9/11 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Έξι σερί παιχνίδια με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

ΝΤΑΜΠΑΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νταμπάρτον έφερε 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Σπάρτανς.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Νταμπάρτον, αυτή τη φορά με 0-0 εντός έδρας κόντρα στην Σπάρτανς, τρίτο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει.

Έχει μόνο μία νίκη στα εννιά τελευταία παιχνίδια της, αλλά επιτεύχθηκε μακριά από το γήπεδό της.

Πάντως όπως και πέρυσι, υπήρξε μία περίοδος που υποχώρησε βαθμολογικά, αυτή έχει ξεκινήσει νωρίτερα φέτος και δείχνει να βρίσκεται σε “ελεύθερη πτώση”.

Βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας στο -20 από την κορυφή και την απευθείας άνοδο, όμως είναι και στο +8 από την πέμπτη θέση που δεν οδηγεί καν στα play off για την άνοδο.