* Αγώνας ρεβάνς για το 2ο προκριματικό γύρο του Champions League. Παράταση και αν χρειαστούν πέναλτι σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στους δύο αγώνες.

* Στο πρώτο ματς: Ρακόβ – Καραμπάγκ 3-2 (55’ αυτογκόλ, 71’ Πιασέτσκι, 90+1’ Κίτελ / 73, 75’ Τσίτσα)

* Με VAR

* Η ομάδα που θα προκριθεί στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Άρης Λεμεσού – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ (Αζερμπαϊτζάν, #66)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Ρακόβ. Με αυτογκόλ (55’) προηγήθηκαν οι Πολωνοί, ο Πιασέτσκι (71’) διπλασίασε το προβάδισμά τους, αλλά ο Τσίτσι ισοφάρισε για την Καραμπάγκ μέσα σε δύο λεπτά (73’, 75). Ο Κιτέλ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Συναρπαστικό το παιχνίδι στην Τσεστόχοβα, γλυκόπικρη η γεύση στα χείλη των Αζέρων που κατάφεραν να επιστρέψουν από δύσκολη συνθήκη, αλλά στο τέλος έγιναν αουτσάιντερ για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Δύσκολο το πρώτο 20λεπτο στην Πολωνία, απειλήθηκε η ομάδα του Κουρμπάνοφ, αλλά εν συνεχεία προσαρμόστηκε, έκλεισε καλύτερα το πρώτο μέρος, είχε δοκάρι σε μετάβαση. Ανάλογο το σκηνικό και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την Ρακόβ να το εξαργυρώνει με το προβάδισμα σε μία περίεργη φάση. Δώρο του κίπερ Μαχαμανταλίγιεφ το 2-0, απέτυχε να μπλοκάρει μία αδύναμη κεφαλιά. Ακολούθως οι Αζέροι έβγαλαν την εμπειρία τους σε αυτή τη διαδικασία κι απάντησαν γρήγορα, ισοφαρίζοντας σε αντεπίθεση. Έσβησε το ματς μετά το 2-2, μέχρι την βολίδα του νεοεισελθόντα γηπεδούχου που άλλαξε τις ισορροπίες.

Αυτό θα είναι το 4ο επίσημο παιχνίδι της σεζόν για την Καραμπάγκ, το εγχώριο πρωτάθλημα ξεκινά το Σάββατο.

Τραυματίας ο Ζουνίνιο (εξτρέμ), εξαιρετικά αμφίβολος ο Τσαφαρκουλίγιεφ (αρ. μπακ) που τραυματίστηκε στο πρώτο παιχνίδι.

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 11 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 6/7 τελευταία εντός έδρας

ΡΑΚΟΒ (Πολωνία, #255)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Καραμπάγκ. Με αυτογκόλ (55’) προηγήθηκαν οι Πολωνοί, ο Πιασέτσκι (71’) διπλασίασε το προβάδισμά τους, αλλά ο Τσίτσι ισοφάρισε για την Καραμπάγκ μέσα σε δύο λεπτά (73’, 75). Ο Κιτέλ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μέταλλο πρωταθλητή έβγαλε πριν μία εβδομάδα η Ρακόβ, υπερασπίστηκε ακόμη μία φορά την έδρα της για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του ταξιδιού στο Μπακού.

Μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στο παιχνίδι της Τσεστόχοβα, απείλησε στο πρώτο 20λεπτο, αλλά εν συνεχεία έχασε το κέντρο και κινδύνευσε σοβαρά πριν την ανάπαυλα, είχε και σύμμαχο το δοκάρι. Επέστρεψε δριμύτερη από την ανάπαυλα και αυτή την φορά εξαργύρωσε το καλό της διάστημα, εκμεταλλευόμενη και τις γκάφες των Αζέρων. Κόντρα στην αγωνιστική ταυτότητα των τελευταίων ετών δεν διαχειρίστηκε σωστά το σοβαρό προβάδισμα που απέκτησε, εκτέθηκε σε αντεπίθεση για το 2-2. Πέτυχαν διάνα οι αλλαγές του κόουτς Ζβάργκα, αμφότεροι σκόρερ ήρθαν από τον πάγκο, εντυπωσιακό το εκτός περιοχής σουτ του Κιτέλ, που δεν είχε κλείσει μία εβδομάδα στην ομάδα.

“Είμαστε μόνο στα μισά του ζευγαριού. Ένα γκολ προβάδισμα δεν σημαίνει τίποτα. Έχουμε ακόμη πολλή δουλειά μπροστά μας. Πρέπει να δουλέψουμε για να είμαστε ακόμα καλύτεροι στην ρεβάνς. Στο πρώτο ματς γνωρίσαμε καλύτερα τον αντίπαλό μας. Ελπίζω ότι θα κάνουμε καλύτερο αγώνα στο Μπακού.” δήλωσε ο κόουτς Ζβάργκα.

Αναβλήθηκε το προγραμματισμένο παιχνίδι πρωταθλήματος για να είναι ξεκούραστη η πρωταθλήτρια της Ekstraklasa. Από τη Δευτέρα έφτασε στο Μπακού η αποστολή της ομάδας για καλύτερη προσαρμογή. Δίχως τους μακροχρόνια τραυματίες Λόπεθ (επιτελικός), Πέστκα (αρ. μπακ/χαφ).