*Φάση ομίλων – 2η αγωνιστική

*Το παιχνίδι διεξάγεται στην Τουρκία και τη φυσική έδρα της Μπασακσεχίρ, το “Φατίχ Τερίμ”, λόγω της εμπόλεμης κατάστασης ανάμεσα στο Αζερμπαϊτζάν και την Αρμενία.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

*Η Κάραμπακ μετράει μία νίκη στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ (1-2-4).

*Over 2.5 ήρθαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια της Βιγιαρεάλ στο Γιουρόπα Λιγκ.

Καραμπάκ – Βιγιαρεάλ στο Pamestoixima.gr

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΚΑΡΑΜΠΑΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς την περασμένη Κυριακή στο πρωτάθλημα του Αζερμπαϊτζάν η Καραμπάκ, μένοντας στο “λευκό” 0-0 με τη Ζίρα εκτός έδρας. Δεν έπιασε καλή απόδοση, έδειξε κουρασμένη από τα συνεχόμενα παιχνίδια και παρότι είχε τον έλεγχο, δεν βρήκε τον τρόπο να παραβιάσει την αντίπαλη εστία, σε παιχνίδι που αγωνίστηκε για περίπου 25 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Δεν έχει ξεκινήσει καλά τις υποχρεώσεις της εντός συνόρων η ομάδα του Κουρμπάνοφ, μετράει μία νίκη στην τελευταία πεντάδα αγώνων και με συνολικό ρεκόρ 2-3-1 βρίσκεται στο -5 από την πρωτοπόρο Σουμκαγίτ, από την οποία έχει παιχνίδι λιγότερο.

Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, η Καραμπάκ ξεκίνησε με το “αριστερό” τις υποχρεώσεις της στον όμιλο, γνωρίζοντας την ήττα 1-0 στην πρεμιέρα από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ. Παιχνίδι με λίγες καλές στιγμές, δεν βρήκε ποτέ απάντηση στο γκολ που δέχθηκε στο 10’ και η ήττα ήρθε αναμενόμενα. Βρίσκεται σε απαιτητικό όμιλο, έχει πάντως την εμπειρία να σταθεί στο ύψος της και να παλέψει για την υπέρβαση και την πρόκριση. Στο αγωνιστικό σκέλος δεν αναφέρθηκαν προβλήματα και ο κόουτς Κουρμπάνοφ θα έχει όλους τους ποδοσφαιριστές στη διάθεση του.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Ζίρα.

ΚΑΡΑΜΠΑΚ Στατιστικά

*N/G τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima.gr).

*Έμεινε άσφαιρη στα δύο πρόσφατα παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έμεινε άσφαιρη σε τρίτη φετινή έξοδο στην Πριμέρα η Βιγιαρεάλ, παραχωρώντας 0-0 με την Κάντιθ στο “Καράνθα”. Κάκιστο ποιοτικά ματς στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς τη μεγάλη φάση μπροστά στις εστίες. Μπήκε καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο, δεν κατάφερε όμως να απειλήσει σοβαρά την αντίπαλο, εμφάνισε προβλήματα στη δημιουργία και συμβιβάστηκε με τον πόντο στο φινάλε. Συμπλήρωσε τετράδα αγώνων αήττητη στο πρωτάθλημα η ομάδα του Έμερι, είχαν προηγηθεί οι νίκες κόντρα σε Αλαβές (3-1), Βαλένθια (2-1) και το εκτός έδρας 0-0 με την Ατλέτικο Μαδρίτης. Με ρεκόρ 3-3-1 καταλαμβάνει την 4η θέση, στο -2 από την κορυφή.

Όσον αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, η Βιγιαρεάλ ξεκίνησε με το “δεξί” τις υποχρεώσεις της στον όμιλο επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-3 της Σίβασπορ στην Ισπανία. Ωραίο παιχνίδι, με εκατέρωθεν φάσεις και γκολ, πραγματοποίησε δυναμικό ξεκίνημα, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο 20λεπτο, αλλά εμφάνισε αδυναμίες στην άμυνα και δέχθηκε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα, ενώ είχε και χαμένο πέναλτι με το σκορ στο 2-1. Γεμάτο και το δεύτερο μέρος από φάσεις και γκολ, την… ξεμπλόκαρε η αλλαγή του Έμερι, ο επιθετικός Πάκο Αλκάθερ, ο οποίος με δύο δικά του τέρματα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Θέλει το 2Χ2, ταξίδεψε στην Τουρκία με αυτό τον στόχο, για να επιβεβαιώσει ότι είναι δίκαια το φαβορί του ομίλου. Στο αγωνιστικό κομμάτι, παραμένουν τραυματίες οι Παρέχο (Μέσος, 6, 1), Ζεράρ Μορένο (Επιθετικός, 5, 3), μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας 0-0 με την Κάντιθ.