*Την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν απευθείας οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου, όπως και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Δυο φορές αναμετρήθηκαν στο παρελθόν και οι δυο ομάδες, αμφότερες σε φιλικό, με τη Γουινέα-Μπισάου να επικρατεί σε ισάριθμα.

Δες τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τη Νιγηρία, για το Κόπα Άφρικα. Προηγήθηκε με τον Σαλβαδόρ στο 36′ και δυο λεπτά μετά δέχθηκε την ισοφάριση.

Με το βαθμό της ισοπαλίας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της σε αυτά τα τελικά η Ισημερινή Γουινέα. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Χουάν Μίτσα αντιμετώπισε τη Νιγηρία, κόντρα στην οποία πήρε ένα θετικό αποτέλεσμα, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο κόντρα σε μια πιο ποιοτική αντίπαλο, ωστόσο κόντρα στη ροή κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Κάτι που δεν κράτησε για πολύ, καθώς δυο λεπτά μετά δέχθηκε την ισοφάριση, ενώ στην πορεία χρειάστηκε την ετοιμότητα του Οβονό για να κρατήσει έστω το βαθμό.

Παρέμεινε έτσι αήττητη για έβδομο διαδοχικό επίσημο ματς, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση, έχοντας πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί. Ευελπιστεί τώρα σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα, έτσι ώστε να βάλει τις βάσεις για πιθανή πρόκριση στα νοκ άουτ, κάτι που έκανε πράξη και στις τρεις προηγούμενες συμμετοχές της στα τελικά. Κλείνει τον όμιλο κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού (22/01).

Ισημερινή Γουινέα Στατιστικά

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια.

*Σκοράρει στα 9/10 τελευταία παιχνίδια.

ΓΟΥΙΝΕΑ-ΜΠΙΣΑΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-0 από την Ακτή Ελεφαντοστού, για το Κόπα Άφρικα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 58′.

Ξεκινημα με το αριστερό για τη Γουινέα-Μπισάου, στα τελικά του κυπέλλου Αφρικής. Στην πρεμιέρα της, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Μπασίρο Καντέ αντιμετώπισε την Ακτή Ελεφαντοστού, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Βρέθηκε πίσω από νωρίς και δεν κατάφερε να αντιδράσει, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ισορρόπησε την κατάσταση στην πορεία, αλλά χωρίς να αλλάξει κάτι.

Πρώτη ήττα μετά από τέσσερα επίσημα παιχνίδια στα οποία και μετρούσε τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Δεν χωράνε περιθώρια για πιθανή νέα ήττα σήμερα, καθώς κάτι τέτοιο μπορεί να την αφήσει από τώρα εκτός συνέχειας. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έχει επικρατήσει σε κανένα από τα δέκα συνολικά ματς στα τελικά της διοργάνωσης (0-3-7). Κλείνει τον όμιλο κόντρα στη Νιγηρία (22/01).