*3η αγωνιστική.

*Την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν απευθείας οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου, όπως και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Για δυο αποτελέσματα παίζει η Ισημερινή Γουινέα, έτσι ώστε να τερματίσει στην πρώτη δυάδα και να πάρει σίγουρα την πρόκριση στα νοκ άουτ. Μόνο νίκη θέλει η Ακτή Ελεφαντοστού, για τον ίδιο λόγο.

*Η Ακτή Ελεφαντοστού επικράτησε και στα δυο προηγούμενα επίσημα παιχνίδια με αντίπαλο την Ισημερινή Γουινέα, αμφότερα στα πλαίσια του Κόπα Άφρικα (2012, 2022).

Δείτε όλα τα σημερινά Προγνωστικά Στοιχήματος

ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 4-2 επί της Γουινέα-Μπισάου, για το Κόπα Άφρικα. Προηγήθηκε με τον Ενσούε στο 21ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ στο 37′, στην πορεία βρήκε ακόμη τρεις φορές δίχτυα με τους Μιράντα (46′) και Ενσουέ (51′, 61′). Δέχθηκε τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Την πρώτη της νίκη στον όμιλο πανηγύρισε η Ισημερινή Γουινέα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χουάν Μίτσα αντιμετώπισε τη Γουινέα-Μπισάου, της οποίας και επικράτησε με 4-2. Μπορεί να μην έθελξε με την εμφάνιση της κόντρα σε μια αντίπαλο που επίσης είναι αουτσάιντερ στον όμιλο, ωστόσο κατάφερε να ανταπεξέλθει και να πάρει το τρίποντο. Πιο αποφασιστική στο δεύτερο ημίχρονο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ίδια ο Εμίλιο Ενσουέ, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ και έγινε ο πρώτος για τη χώρα του που πετυχαίνει κάτι αντίστοιχο στα τελικά της διοργάνωσης. Έφτασε έτσι τους τέσσερις βαθμούς, μετά και το 1-1 της πρεμιέρας με τη Νιγηρία. Παίζει τώρα για δυο αποτελέσματα, έτσι ώστε να πάρει σίγουρα την πρόκριση για τα νοκ άουτ. Παραμένει αήττητη στα οκτώ τελευταία ματς, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση, έχοντας έξι νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί.

Ισημερινή Γουινέα Στατιστικά

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

*Σκοράρει στα 10/11 τελευταία παιχνίδια.

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-1 από τη Νιγηρία, για το Κόπα Άφρικα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 55ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Ακτή Ελεφαντοστού. Την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων, το σύνολο του Ζαν-Λουί Γκασέ αντιμετώπισε τη Νιγηρία, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, μπορεί να δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο έβγαλε αρκετό άγχος και τις χαλούσε. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, στην πορεία έδειξε νευρική και δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση.

Πρώτη απώλεια στον όμιλο, μετά και το 2-0 της πρεμιέρας κόντρα στη Γουινέα-Μπισάου, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγώνων, φιλικών και επίσημων. Παίζει μόνο για τη νίκη σήμερα, έτσι ώστε να τερματίσει εντός της πρώτης δυάδος και να προκριθεί σίγουρα στα νοκ άουτ. Σε διαφορετική περίπτωση θα περιμένει να δει αν θα είναι μια από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες.