*Την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν απευθείας οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου, όπως και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Αδιάφορη η Γουινέα-Μπισάου, καθώς έχει αποκλειστεί ήδη. Για δυο αποτελέσματα παίζει η Νιγηρία, έτσι ώστε να τερματίσει σίγουρα στην πρώτη δυάδα του ομίλου.

*No Goal και Under 2.5 και τα τρία συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε όλα τα σημερινά Προγνωστικά Στοιχήματος

ΓΟΥΙΝΕΑ-ΜΠΙΣΑΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 4-2 από την Ισημερινή Γουινέα, για το Κόπα Άφρικα. Βρέθηκε πίσω στο 21ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 37′ με αυτογκόλ. Στην πορεία δέχθηκε τρία τέρματα (46′, 51′, 61′), μειώνοντας απλά στις καθυστερήσεις με τον Ζε Τούρμπο.

Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο υπέστη η Γουινέα-Μπισάου. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπασίρο Καντέ αντιμετώπισε την Ισημερινή Γουινέα, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 4-2. Κατώτερη των περιστάσεων, έδειξε σαφές πρόβλημα στο ανασταλτικό κομμάτι και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο, παρότι είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1. Δέχθηκε ακόμη τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, πριν μειώσει απλά στο φινάλε.

Είχε προηγηθεί το 2-0 από την Ακτή Ελεφαντοστού, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Γεγονός που την αφήνει και τυπικά εκτός συνέχειας, οπότε και σήμερα θα παίξει απλά για το καλύτερο δυνατό, έτσι ώστε να μην πει “αντίο” χωρίς βαθμό. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έχει επικρατήσει σε κανένα από τα έντεκα συνολικά ματς στα τελικά της διοργάνωσης (0-3-8).

Γουινέα-Μπισάου Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια.

*Δέχεται γκολ στα 6/7 τελευταία παιχνίδια.

ΝΙΓΗΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-1 επί της Ακτής Ελεφαντοστού, για το Κόπα Άφρικα. Βρήκε δίχτυα στο 55ο λεπτό, με το πέναλτι του Τροστ-Εκόνγκ.

Από την πλευρά της, η Νιγηρία είναι αήττητη μετά τις δυο πρώτες στροφές στη φετινή διοργάνωση. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζοσέ Πεσέιρο αντιμετώπισε την οικοδέσποινα Ακτή Ελεφαντοστού, της οποίας και επικράτησε με 0-1. Αρκετά διαβασμένη στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία της και όσες φορές απείλησε ήταν κατά κύριο λόγο με τον Οσιμέν. Ο φορ της Νάπολι μπορεί να μην σκόραρε, όμως ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι, με το οποίο ήρθε το μοναδικό τέρμα.

Έφτασε έτσι τους τέσσερις βαθμούς, ρεφάροντας μετά και την απρόσμενη ισοπαλία 1-1 της πρεμιέρας με αντίπαλο την Ισημερινή Γουινέα. Παίζει μόνο για τη νίκη σήμερα, έτσι ώστε να τερματίσει εντός της πρώτης δυάδος και να προκριθεί σίγουρα στα νοκ άουτ. Σε περίπτωση που ηττηθεί και παράλληλα κερδίσει η Ακτή Ελεφαντοστού στο άλλο ματς του ομίλου, τότε η ίδια θα περιμένει να δει αν θα καταφέρει να προκριθεί ως μια από τις καλύτερες τρίτες.