*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Γουόλσολ – Γουίμπλεντον 3-1

ΓΟΥΙΜΠΛΕΝΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Γουίμπλεντον έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Μπάροου, αν και προηγήθηκε με τέρμα του Τζένκινς μόλις στο πέμπτο λεπτό. Και στο πρώτο ημίχρονο δεν κινδύνευσε καθόλου από την αντίπαλο της, όμως δεν άντεξε ως το τέλος, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Καναβάν (61’), πριν δεχθεί και δεύτερο τέρμα από τον Γκόρντον στο 64ο λεπτό.

Η Γουίμπλεντον συμπλήρωσε 11 σερί αγώνες χωρίς νίκη, με εφτά ήττες σε αυτό το διάστημα, με πιο πρόσφατη αυτή με 2-1 στο γήπεδό της Μπάροου. Επιπλέον έχει τρεις σερί ήττες στην έδρα της, έπειτα από δύο ισοπαλίες εκεί, αν και στο γήπεδό της έχει πετύχει και την τελευταία νίκη της, επί της πολύ δυνατής Στόκπορτ!

Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 18η θέση του, αλλά απέχει πλέον πιο κοντά από πλευράς βαθμών, στη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +11 από αυτήν, απ’ ότι είναι στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στο -18 από αυτήν.

Εχει αρκετές απουσίες, αφού εκτός του αμυντικού Καλαμπάγι που δεν θα παίξει ξανά φέτος, τραυματίστηκαν και οι Πιρς (ΑΜ), Ντέιβισον (ΕΠ), με τον δεύτερο να είναι ο πρώτος της σκόρερ, και θα λείψουν για καιρό, όπως απουσιάζουν και οι μακροχρόνια τραυματίες Μπελ (EΠ), Τζαϊγιεσίμι (ΜΕ), ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή των Τζάνεφ (ΤΕ), Μπίλερ (ΑΜ) που έχασαν τον τελευταίο αγώνα λόγω κάποιων ενοχλήσεων. Και με τις εθνικές των ομάδων τους είναι οι Γκάντερ (ΑΜ), Αλ Χαμάντι (ΕΠ).

Γουίμπλεντον Στατιστικά

*Εχει 7/8 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 15/24 under 2,5 εντός έδρας, 11/18 στο πρωτάθλημα

*Εχει 13/24 Ν/G εντός έδρας, 10/18 στο πρωτάθλημα

ΓΟΥΟΛΣΟΛ

Προηγούμενο ματς: Η Γουόλσολ έφερε 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Γκρίμσμπι, αν και βρέθηκε να χάνει από γκολ του Μόρις στο 18ο λεπτό, πριν ισοφαρίσει με τον Ντάνιελς στο 50’ σε έναν ισορροπημένο αγώνα.

Η Γουόλσολ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας κόντρα στην Γκρίμσμπι, παραμένοντας αήττητη για τρίτο σερί αγώνα, με δύο ισοπαλίες στο συγκεκριμένο διάστημα. Αλλά μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει στα εφτά πιο πρόσφατα παιχνίδια, με πέντε ισοπαλίες σε αυτές τις αναμετρήσεις.

Είναι ακόμη στο δεύτερο μισό του βαθμολογικό πίνακα, έστω και οριακά, στην 13η θέση του συγκεκριμένα, αλλά είναι ακόμη πιο κοντά στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο -12, απ’ ότι είναι στη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία είναι στο +17.

Παραμένει εκτός ο τραυματίας μέσος Λάμπαντι που έχασε και τα προηγούμενα παιχνίδια της ομάδας του, όμως θα λείψουν οι διεθνείς Λόου (AM), Γκόρντον (ME).

Γουόλσολ Στατιστικά

*Εχει 13/15 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 13/21 under 2,5 εκτός έδρας, 12/18 στο πρωτάθλημα

*Οι 11 από τους 18 αγώνες της εκτός έδρας στο πρωτάθλημα έχουν λήξει Χ στο ημίχρονο