25η αγωνιστική

*Η Γκρενόμπλ μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Καέν, για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 24ο λεπτό. Παθητικός ο ρόλος της στο β’ μέρος, προσπάθησε να υπερασπιστεί το προβάδισμα της, αλλά μάταια. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, ισοφάρισαν σε 1-1 στο 65′ και έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη, με το τελικό 2-1 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές. Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από την προνομιούχο πρώτη δυάδα και τη 2η Μπορντό. Μετράει μία νίκη στα τελευταία πέντε εντός έδρας παιχνίδια της, τα οποία ολοκληρώθηκαν όλα με under2.5 γκολ.

Σταθερά εκτός οι Περέζ, Ενγκαντό, Στράαλμαν και Μεντί.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*N/g στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στη Νιόρ, για την περασμένη αγωνιστική. Κυριάρχησε στο 1ο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τέρμα παθητικό ρόλο, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα τους. Πιο ισορροπημένα τα πράγματα στο β’ μέρος, με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η ανωτερότητα της Χάβρης έκρινε στο τέλος την αναμέτρηση, με το μοναδικό γκολ να σημειώνεται από τον Κορνέτα στο 87ο λεπτό.

Επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα η Χάβρη. Βρίσκεται σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +9 από τη 2η Μπορντό. Αήττητη στο “Stade des Alpes” (8-4-0), έχοντας δεχτεί μόλις 4 γκολ σε αυτή τη δωδεκάδα αγώνων. Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ετοιμάζεται για την επιστροφή της στη Ligue 1 για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2008/09!

Σταθερά εκτός οι Κιτάλα, Κασιμίρ, Θιαρέ, Γουαχίμπ και Αλιουί.