5η αγωνιστική

*Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

✅ Δείτε εδώ όλα τα παιχνίδια στο σημερινό κουπόνι του πάμε στοίχημα

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Νόρκεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 33′, για να ισοφαρίσει επτά λεπτά αργότερα με τον Άμπραχαμ. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 62′, όταν και αποβλήθηκε ο Τρόντσεν, με την αντίπαλο να χάνει πέναλτι στο επόμενο λεπτό.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Γκέτεμποργκ, μετά και τη νίκη που πήρε στην έδρα της Κάλμαρ (0-1 εκτός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Γενς Μπέρτελ Άσκου υποδέχθηκε τη Νόρκεπινγκ, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις, μπορεί να βρέθηκε πρώτη πίσω, όμως ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα. Πιο παθητική στο τελευταίο μισάωρο, καθώς έπαιζε και με δέκα παίκτες, δέχθηκε αρκετή πίεση χωρίς να το “πληρώσει”, με την αντίπαλο να χάνει και πέναλτι.

Κάπως έτσι, έφτασε τους τέσσερις βαθμούς για φέτος, μετά και τις δυο ήττες που είχαν προηγηθεί κόντρα σε Τζουργκάρντεν (1-4 εντός) και Χάλμσταντ (1-0 εκτός), στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της. Αρκετά τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, στα οποία προστέθηκε και ο τιμωρημένος Τρόντσεν.

Γκέτεμποργκ Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 30ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Γκούσταφσον (62′) και Χόβλαντ (87′).

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Χάκεν, μετά και το εντός 4-3 επί της Μπρομαποϊκάρνα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάκο Γιόχανσεν υποδέχθηκε τη Χάμαρμπι, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Βρέθηκε πίσω από το μισάωρο, σε ένα κακό για την ίδια πρώτο ημίχρονο, όμως στην πορεία έγινε πιο απαιτητική και εκμεταλλευόμενη τις φάσεις της, έκανε την ανατροπή.

Τρίτο σερί ματς που παρέμεινε αήττητη, έχοντας προηγηθεί η ισοπαλία με τη Τζουργκάρντεν (3-3 εκτός), φτάνοντας τους επτά βαθμούς μέχρι τώρα. Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο Χάμαρ, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.