*Δεύτερο ματς για τον Β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στους δύο αγώνες.

*Στο πρώτο ματς: Σερβέτ – Γκενκ 1-1 (78’ Ρουγιέ / 21’ Αροκοντάρε)

*Με χρήση VAR.

*H ομάδα που θα προκριθεί αντιμετωπίζει τη Ρέιντζερς. Η ομάδα που θα αποκλειστεί, συνεχίζει στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ όπου θα παίξει με τον Ολυμπιακό.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΓΚΕΝΚ (Βέλγιο, 137)

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-4 εκτός έδρας, επί της Μόλενμπεεκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 30’ ο Φαντέρα σκόραρε για το 0-1, ενώ στο 37’ ο Χέινεν με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-2. Στο 44’ ο Μουνιός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 70’ Κουέστα σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Γκενκ ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το νέο πρωτάθλημα, καθώς συνέτριψε εκτός έδρας τη νεοφώτιστη Μόλενμπεεκ (0-4). Πέτυχε τρία τέρματα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και το έργο της έγινε πολύ εύκολο στη συνέχεια.

Πρώτη νίκη έπειτα από δύο επίσημες αναμετρήσεις για το συγκρότημα του Βόουτερ Βράνκεν, καθώς έμεινε στο 1-1 εναντίον της Σερβέτ στην Ελβετία στο πρώτο παιχνίδι των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ. Πέρυσι, έκανε πορεία πρωταθλητισμού στη Jupiler League, όμως τερμάτισε στη δεύτερη θέση χάνοντας τον τίτλο στο φινάλε.

“Δεν είμαστε αγχωμένοι, αλλά πολύ πεινασμένοι για το παιχνίδι και την πρόκριση”, δήλωσε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη τύπου ο Βράνκεν. Έχασε τις τελευταίες προπονήσεις ο Φαντέρα, όμως είναι κανονικά στην αποστολή και δεν υπάρχουν προβλήματα απουσιών.

Γκενκ Στατιστικά

*4/8 παιχνίδια τελευταια είχαν goal/goal

*5/8 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

ΣΕΡΒΕΤ (Ελβετία, 202)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Ζυρίχη, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 11’ ο Ρόνερ σκόραρε για το 0-1 του πρώτου μέρους. Στο 57’ ο Μάθιου έκανε το 0-2, στο 66’ ο Μπεντία μείωσε σε 1-2 με εκτέλεση πέναλτι. Στο 86’ ο Κουτέσα ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Η Σερβέτ παρότι έκανε την ιδανική εκκίνηση στη σεζόν, δεν κατάφερε να “χτίσει” σερί νικών. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία, με αντίπαλο τη Ζυρίχη (2-2), ουσιαστικά κατάφερε να σώσει την παρτίδα στο φινάλε, αφού ήταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά.

Ισόπαλο ήταν και το αποτέλεσμα με τη Γκενκ (1-1), η ομάδα του Ρενέ Βάιλερ καλείται να κάνει υπέρβαση στο Βέλγιο και να πάρει τη νίκη για να προκριθεί στην επόμενη προκριματική φάση. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν είναι στην αποστολή οι τραυματίες Τσουνεμότο, Μανίν, Ντιαλό. Από την άλλη, εξέτισε και είναι εκ νέου στη διάθεση του προπονητή του, ο μέσος Στεφάνοβιτς.