*Πρώτα παιχνίδια για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, θα ακολουθήσει την επόμενη εβδομάδα ρεβάνς στην έδρα της φιλοξενούμενης.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την νικήτρια του ζευγαριού Σπαρτάκ Σουμπόντιτσα – Μπρόντμπι.

ΓΚΕΝΚ (Βέλγιο, 57)

Δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Φόλα Ες από το Λουξεμβούργο στον προηγούμενο γύρο και με δύο νίκες (5-0 εντός και 4-1 εκτός) τσέκαρε το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, με την Γκενκ να αντιμετωπίζει τα δύο παιχνίδια σαν… μια καλή προπόνηση ενόψει της συνέχειας. Στο πρωτάθλημα, μετά το εντυπωσιακό πέρασμα με σκορ 4-0 από την έδρα της Λουκέρνης στην πρεμιέρα, σκάλωσε στο 1-1 με αντίπαλο την Σιντ Τρούιντεν εντός έδρας, στο γειτονικό ντέρμπι μίσους.

Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων που είχαν 18 τελικές προσπάθειες και 3 δοκάρια, αλλά λίγο η ατυχία και λίγο η αστοχία τους στέρησαν τη νίκη. Στο πρώτο μέρος η Γκενκ ήταν κυρίαρχος και απείλησε αρκετές φορές την εστία του Στέπε. Οι δύο ομάδες τελικά πήγαν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την πίεση τους στην επανάληψη. Ο Μαλινόφσκι τελικά έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 68΄, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Εντό από την ασίστ του Μπολί έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Παρά τις προσπάθειες της Γκενκ στη συνέχεια, το 1-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών, με τον Έλληνα φορ Νίκο Καρέλη να κινείται μεταξύ εξέδρας και πάγκου.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 με αντίπαλο την Σιντ Τρούιντεν, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Το Γκενκ – Λεχ Πόζναν παίζει στην Betshop

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ (Πολωνία, 159)

Δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ στον προηγούμενο γύρο. Μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στη Λευκορωσία, οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες με το ίδιο σκορ και στον επαναληπτικό της Πολωνίας κι έτσι οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί «καθάρισε» ο Δανός φορ και πρώτος σκόρερ της ομάδας πέρυσι, Γκίτκιαερ και με δύο δικά του γκολ η Λεχ Πόζναν πήρε τη νίκη και την πρόκριση. Άλλωστε πέρυσι στο Γιουρόπα Λιγκ απέκλεισε την Πέλιστερ από τα Σκόπια, την Χαούγκεσουντ από τη Νορβηγία αλλά αποκλείστηκε από την Ουτρέχτη λόγω του εκτός έδρας τέρματος (2-2 εντός, 0-0 εκτός έδρας).

Στην Πολωνία και στο νέο πρωτάθλημα, έχει ξεκινήσει ιδανικά μετρώντας 3 νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές. Τελευταία της νίκη, αυτή κόντρα στην Σλασκ Βρότσλαβ και μάλιστα εκτός έδρας με σκορ 1-0. Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, η Λεχ Πόζναν ήταν καλύτερη στην επανάληψη και τελικά βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 83΄ με τον Πέδρο Τίμπα. Ο τελευταίος τέθηκε και εκτός λόγω τιμωρίας και η απουσία του είναι σημαντική. Εκτός και ο τραυματίας στόπερ Γιανίτσκι.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Σλασκ Βρότσλαβ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πολωνικού πρωταθλήματος.