5η αγωνιστική

*Αήττητη η Γκέφλε στα τρία τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Σάντβικεν, έχοντας επικρατήσει στα δυο πιο πρόσφατα εξ αυτών.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΕΦΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Όντεβολντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 41ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Μπράουνινγκ-Λάγκερφελντ στο 60′, έμεινε με δέκα παίκτες στο 75′, όταν και αποβλήθηκε ο Έντκβιστ. Δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 87ο λεπτό.

Χωρίς νίκη παραμένει η Γκέφλε, μετά από τέσσερα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκαελ Μπένγκτσον φιλοξενήθηκε από την Όντεβολντ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Βρέθηκε πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα, σε ένα γενικά κακό για την ίδια πρώτο ημίχρονο. Ισορρόπησε την κατάσταση στην πορεία και με τη συμπλήρωση μιας ώρας έφερε το ματς στα ίσα. Παρόλα αυτά, λίγο αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες και το “πλήρωσε” με δεύτερο τέρμα στα τελευταία λεπτά.

Πρώτη ήττα μετά τις δυο ισοπαλίες που προηγήθηκαν με Ούτσικτενς (0-0 εκτός) και Ντέγκερφορς (2-2 εντός), ενώ ήταν και η δεύτερη φετινή της, έχοντας προηγηθεί εκείνη της πρεμιέρας από τη Χέλσινγκμποργκ (2-3 εντός).

Γκέφλε Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΑΝΤΒΙΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Έστερ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με το πέναλτι του Ένγκβιστ στο 78ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σάντβικεν, μετά και την ήττα που υπέστη με 1-0 στην έδρα της Τρέλεμποργκ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Έλνταρ Άμπντουλιτς υποδέχθηκε την Έστερ, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι και με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, κατάφερε να περιορίσει την αντίπαλο της. Ένω όλα έδειχναν ότι δεν θα υπήρχε νικητής, εν τέλει προς το φινάλε κέρδισε πέναλτι, με το οποίο βρήκε δίχτυα και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Δεύτερη φετινή νίκη, έχοντας προηγηθεί εκείνη επί της Έρεμπρο (2-1), επίσης εντός, όμως αξίζει να σημειωθεί ότι έμεινε με άδεια χέρια και στα δυο ματς που έδωσε μακριά από την έδρα της.