*3η αγωνιστική.

*Την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν απευθείας οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου, όπως και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Η Γκάμπια έχει ελπίδες να προκριθεί ως 3η σε περίπτωση που κερδίσει. Μόνο νίκη χρειάζεται το Καμερούν, είτε για να τερματίσει δεύτερο, είτε για περάσει ως μία από τις καλύτερες τρίτες.

*Το Καμερούν έχει το απόλυτο και στα τρία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκάμπια, τα οποία ολοκληρώθηκαν με No Goal και Under 2.5.

Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΓΚΑΜΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-0 από τη Γουινέα, για το Κόπα Άφρικα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 69ο λεπτό.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Γκάμπια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομ Σεντφιέ αντιμετώπισε τη Γουινέα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Αποτέλεσμα δίκαιο, καθώς με την εικόνα που είχε δεν έδειξε ικανή να απειλήσει, με το ρόλο της να είναι περισσότερο παθητικός. Με εξαίρεση το τέρμα που δέχθηκε όμως στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, γλίτωσε δις χάρη στο δοκάρι.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το 3-0 της πρεμιέρας από τη Σενεγάλη, χωρίς νίκη στα πέντε τελευταία επίσημα παιχνίδια της, έχοντας κατά σειρά μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Ο Άνταμς αναμένεται να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα, μετά και την απουσία του από αυτό κόντρα στη Γουινέα.

Γκάμπια Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 3-1 από τη Σενεγάλη, για το Κόπα Άφρικα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (16′, 71′) και παρότι μείωσε με τον Καστελετό στο 83ο λεπτό, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Απογοήτευση επικρατεί στις τάξεις του Καμερούν για τη μέχρι τώρα παρουσία στη διοργάνωση. Την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων, το σύνολο του Ριγκομπέρτ Σονγκ αντιμετώπισε τη Σενεγάλη, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 3-1. Δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες του ματς, δεν απείλησε ιδιαίτερα και έδειξε αρκετά θέματα στα ανασταλτικά καθήκοντα. Είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 και λίγο αργότερα έχασε καλή στιγμή για να ισοφαρίσει.

Παραμένει έτσι χωρίς νίκη, καθώς είχε προηγηθεί η ισοπαλία 1-1 της πρεμιέρας με αντίπαλο τη Γουινέα. Μονόδρομος πλέον το τρίποντο σήμερα, κόντρα στην Γκάμπια, έτσι ώστε να ελπίζει τουλάχιστον σε πιθανή πρόκριση ως μια από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες των ομίλων.

“Τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη και έχω πίστη ότι θα παραμείνουμε στη διοργάνωση. Υπάρχει ακόμη ελπίδα. Το σημερινό τελευταίο ματς των ομίλων είναι ένας τελικός για εμάς”, δήλωσε ο κόουτς Σονγκ.