*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους

*Η Γάνδη δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία 10 παιχνίδια εντός έδρας στο Γιουρόπα Λιγκ

Γάνδη – Χόφενχαϊμ στο Pamestoixima.gr Advertisement

ΓΑΝΔΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γάνδη δε λέει να… σηκώσει κεφάλι αγωνιστικά στη σεζόν και ο προβληματισμός είναι έντονος. Γνώρισε νέα ήττα στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, αυτή τη φορά από τη Γκενκ (1-2) του πρώην προπονητής της, Γες Τόρουπ. Τα “Βουβάλια” δεν άξιζαν να ηττηθούν, είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες στην αναμέτρηση, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο γκολ ευθύνεται για τη λανθασμένη αντίδρασή του, ο τερματοφύλακας Μπολάτ. Τρίτη συνεχόμενη αποτυχία για το συγκρότημα του Βιμ Ντε Ντέκερ, τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει.

Τρεις νίκες και επτά ήττες ο απολογισμός στη φετινή Jupiler League. Στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς και ηττήθηκε με σκορ 1-0. Το τέρμα που έμελλε να κρίνει το νικητή, σημείωσε ο Χελάλ στο 29’. Παρά την πίεση που άσκησε στο δεύτερο μέρος, δε σκόραρε. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο κίπερ Μπολάτ, τη θέση του θα πάρει ο Ρουφ. Δεν είναι διαθέσιμοι εκ νέου οι Αρσλάναγκιτς, Γκοντό, Τσακβετάτζε, Ντε Μπράιν και Ντεπουάτρ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 1-2 από τη Γκενκ εντός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 24’ ο Κάστρο-Μόντες έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως στο 40’ ο Μπονγκοντά ισοφάρισε με κεφαλιά για το 1-1 του ημιχρόνου. Στο 84’ ο Χροσόφσκι αιφνιδίασε τον Μπολάτ και ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους.

ΓΑΝΔΗ Στατιστικά

*5/6 ματς με over 2.5 γκολ (δες το στο pamestoixima.gr)

*3/5 παιχνίδια τελευταία με γκολ εκατέρωθεν

*Δέχεται γκολ σε 6/7 ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Χόφενχαϊμ δεν έχει κάνει το ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, αφού έχει σημειώσει μόλις δύο νίκες έπειτα από πέντε αγωνιστικές. Πρώτη ισοπαλία για το συγκρότημα του Χένες στην αναμέτρηση της προηγούμενης αγωνιστικής με αντίπαλο τη Βέρντερ (1-1), δε βρήκε χώρους στο δεύτερο μέρος να πετύχει το γκολ της νίκης. Δύο ισοπαλίες και μία νίκη στα τελευταία πέντε ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Νίκησε δύσκολα τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 2-0 εντός έδρας, στην πρεμιέρα των ομίλων, με δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος. Στο 64’ ο Μπάουμγκαρτνερ και στις καθυστερήσεις ο Νταμπούρ χάρισαν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα τους. “Η Γάνδη είναι αυτή τη στιγμή υπό πίεση. Νομίζω θα παίξουν επιθετικά και θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Αυτό το στυλ παιχνιδιού ματς ταιριάζει”, δήλωσε ο Νιγηριανός αμυντικός Ακπογκούμα. Εκτός αποστολής οι Κράμαριτς, Μπίτσακτσιτς, Καντεράμπεκ, Σταφυλλίδης.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Βέρντερ Βρέμης, για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και σκόραραν στο 5’ με τον Έγκεσταϊν. Η Χόφενχαϊμ απάντησε στο 22’ με τον Γκάιγκερ για το 1-1 του ημιχρόνου, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.