*Δεύτερο ματς για τα πλέι οφ πρόκρισης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στους δύο αγώνες.

*Στο πρώτο ματς: Μόλντε – Γαλατάσαραϊ 2-3 (8’ Έλινγκσεν, 56’ Κόσα / 25’ Ολιβέιρα, 29’ Ικάρντι, 90+3’ Μίντσε)

*Με χρήση VAR.

*Η ομάδα που θα αποκλειστεί, συνεχίζει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Τουρκία, 59)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-3 εκτός έδρας, της Μόλντε, για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Μόλις στο 8’ ο Έλινγκσεν σκόραρε για το 1-0, όμως στο 25’ ο Ολιβέιρα και στο 29’ ο Ικάρντι έκαναν την ανατροπή για το 1-2 του ημιχρόνου. Στο 56’ ο Χάουγκεν ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 90+3’ ο Μίντσε έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από το στάδιο “Άκερ”, την έδρα της Μόλντε (2-3) με τέρμα ενός Νορβηγού στις καθυστερήσεις. Έτσι, έκανε το πρώτο βήμα και είναι πλέον ακόμα ισχυρότερο φαβορί για να παίξει εκείνη στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Δεν είχε αγώνα πρωταθλήματος το Σαββατοκύριακο που πέρασε, η κόντρα της με την Ισταμπούλσπορ αναβλήθηκε, για να μπορέσει το συγκρότημα του Οκάν Μπορούκ να επικεντρωθεί στη ρεβάνς με τη Μόλντε, καθώς το διακύβευμα είναι μεγάλο για τον σύλλογο, αλλά και το τουρκικό ποδόσφαιρο.

“Υπήρχαν ορισμένα αρνητικά στοιχεία για εμάς στο πρώτο ματς, τώρα ξέρουμε καλύτερα τον αντίπαλο”, δήλωσε ο Τούρκος προπονητής. Στο αγωνιστικό σκέλος, εξέτισε την τιμωρία του και είναι εκ νέου διαθέσιμος ο μέσος Τορέιρα.

Από την άλλη, είναι τραυματίας και εκτός αποστολής ο εξτρέμ Ζαχά, ενώ δεν έχει ακόμα δηλωθεί στην ευρωπαϊκή λίστα ο νεοφερμένος Χακίμ Ζιγές.

Γαλατάσαραϊ Στατιστικά

*5/7 ματς τελευταια είχαν No Goal

*4/7 παιχνίδια είχαν under 2.5 γκολ

ΜΟΛΝΤΕ (Νορβηγία, 70)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-3 εντός έδρας, από τη Γαλατάσαραϊ, για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Μόλις στο 8’ ο Έλινγκσεν σκόραρε για το 1-0, όμως στο 25’ ο Ολιβέιρα και στο 29’ ο Ικάρντι έκαναν την ανατροπή για το 1-2 του ημιχρόνου. Στο 56’ ο Χάουγκεν ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 90+3’ ο Μίντσε έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η Μόλντε έχει βγάλει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της το τελευταίο διάστημα, σε πρωτάθλημα και προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ. Πάλεψε το ματς με τη Γαλατάσαραϊ (2-3), έφτασε τον αντίπαλο στα όριά του, αλλά εν τέλει υπερίσχυσε η ποιότητα των Τούρκων και οι πιο αξιόλογες λύσεις που διαθέτουν.

Η ομάδα του Άρλινγκ Μούε απέτυχε να εκμεταλλευτεί την έδρα της στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος που έδωσε, με τη Βαλερένγκα, έμεινε στο 0-0, έχοντας μάλλον το μυαλό στο πρώτο παιχνίδι με τη Γαλατά. Μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε ματς σε όλες τις διοργανώσεις, είναι το 2-0 επί της Κλάκσβικ στον προηγούμενο γύρο, σκορ που διαμορφώθηκε στην παράταση.

Στο -10 από την κορυφή της Eliteserien, ρεαλιστικός στόχος είναι τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. “Προσπαθούμε να είμαστε η ομάδα που καταβάλλεται δύσκολα, πιστεύω ότι θα είναι το σημείο “κλειδί”. Ελπίζω να μην είναι στη μέρα του ο Ικάρντι”, δήλωσε ο Μούε. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο μπακ Λίνες και ο φορ Μπερίσα.