*11η αγωνιστική

ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Η Ενωση Νέων Παραλιμνίου ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Πάφο, χάρη σε ένα γκολ – πέναλτι του Νέμετς στο 39ο λεπτό και παρόλο που στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε αρκετά την αντίπαλο της για ισοφάριση, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες να το πετύχει. Και μετά τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου, μπορεί να μην είναι ουραγός, αλλά είναι ισόβαθμη με την πρότελευταία και την τελευταία ομάδα του βαθμολογικού πίνακα! Βέβαια στο γήπεδό της παραμένει αήττητη μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Νέα Σαλαμίνα, με δύο νίκες στους τρεις επόμενους αγώνες της.

Στο προηγούμενο παιχνίδι είχε υπηρεσιακό δίδυμο τεχνικών στον πάγκο της, αλλά τελικά μέσα στην εβδομάδα ανακοινώθηκε ο νέος της προπονητής που θα κάνει και ντεμπούτο απόψε στον πάγκο της. Ο λόγος για τον 43χρονο Δανό Κάριτ Φελκ, ο οποίος θα έχει μαζί του ως συνεργάτη έναν Ιταλό. Και όπως τόνισε έχει παρακολουθήσει, τόσο αγώνες της ομάδας του, όσο και της σημερινής τους αντιπάλου, ώστε να είναι πιο έτοιμος για τη σημερινή αναμέτρηση. «Ο επαγγελματισμός, η καρδιά και η συγκέντρωση είναι τα κλειδιά για να πετύχουμε τους στόχους μας, πάμε…», ήταν μερικές από τις πρώτες του ατάκες στους παίκτες.

Εκτός πλάνων για τη σημερινή αναμέτρηση είναι οι μακροχρόνια τραυματίες Κρίστης Ανδρέου (ΕΠ) και Σαρ Μαγκάτε (ΕΠ) και ο πιο πρόσφατα χτυπημένος κεντρικός αμυντικός Εκίθα. Επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός μέσος Μαϊσουράτζε.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ενωση Νέων Παραλιμνίου έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Πάφος για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει τρία σερί N/G.

Το Ενωση Νέων Παραλιμνίου – ΑΕΚ Λάρνακας παίζει στην Interwetten

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Η ΑΕΚ Λάρνακας πήρε μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη, με 1-2 επί της Ζυρίχης, για το Γιουρόπα Λιγκ, σε έναν αγώνα που δεν είχε βαθμολογική σημασία, αλλά το γόητρο είναι που μετράει, καθώς ήταν η πρώτη εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας της. Και ο τρόπος που την πήρε δείχνει και χαρακτήρα, αφού προηγήθηκε στο 38’ με τον Γιάννου και παρόλο που ισοφαρίστηκε στο 74’ από τον Κελίφι, πήρε τη νίκη με τέρμα του Τρικόφσκι στο 85ο λεπτό. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια που δεν χάνει. Και στο πρωτάθλημα είναι στην τέταρτη θέση, στο -6 από την κορυφή, με τρεις αγώνες λιγότερους από την πρωτοπόρο. Και διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.

Αυτό που ζήτησε ο Βάσκος τεχνικός της, Αντόνι Ιραόλα, από τους παίκτες του είναι να ξεχάσουν γρήγορα τα όσα συνέβησαν στην Ελβετία και να επικεντρωθούν στον σημερινό τους αντίπαλο, τον οποίο θεωρεί αρκετά επικίνδυνο. Αλλωστε ξεκινάει γι’ αυτούς μία σειρά από κρίσιμα και δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια. Και ειδικά το σημερινό έχει την ιδιαίτερη δυσκολία πως απέναντι τους θα βρουν έναν νέο προπονητή, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουν με τι σύστημα του αρέσει να αγωνίζεται και πως θα παρατάξει την Ενωση.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Αντωνιάδης (ΑΜ), Μοϊσόφ (ΑΜ), χωρίς κάποιο νεότερο πρόβλημα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η ΑΕΚ Λάρνακας κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Ζυρίχη για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της είχαν 2-3 γκολ.