2η αγωνιστική

*Goal/Goal και τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, τα οποία ολοκληρώθηκαν χωρίς νικητή.

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 50′ με τον Γιόχανσον και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση ένα λεπτό αργότερα, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 80′ με τον Μπούρκι.

Νικηφόρα στέφθηκε η πρεμιέρα για τη Βαστέρας στο φετινό πρωτάθλημα. Για την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον φιλοξενήθηκε από τη Μπράγκε, από την έδρα της οποίας “απέδρασε” με το διπλό, μετά και το τελικό 1-2. Σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη, για να επικρατήσει με γκολ στα τελευταία λεπτά. Ανεβασμένη πλέον ψυχολογικά, ψάχνει τώρα ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα. Εκτός μάχης παραμένει ο Πέδρο Ριμπέιρο, που αναμένεται να επιστρέψει στη δράση σε περίπου ένα μήνα.

Βαστέρας Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Εσκιλστούνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (35′, 60′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Χάγκλιντ-Σανγκρέ (39′) και Ντάλκβιστ (71′).

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Έργκριτε. Στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής, η ομάδα του Τζέφρι Άουμπιν υποδέχθηκε την Εσκιλστούνα, με την οποία έμεινε στο 2-2. Μπορεί να ήταν πολύ πιο επιθετική από την αντίπαλο της και να είχε απάντηση και στις δυο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν ήταν όμως ικανή για το κάτι παραπάνω. Ευελπιστεί τώρα σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα, παρότι δεν αναμένεται να έχει εύκολο έργο.