*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Νταμάκ – Αλ Ακχντούντ 2-0

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους σε αυτή την έδρα.

ΑΛ ΑΚΧΝΤΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ακχντούντ έχασε εύκολα με 3-0 εκτός έδρας από την Αλ Φάιχα, με δύο γκολ του Σακάλα (16’, 55’) και ένα του Σαμπίρι δύο λεπτά πριν το τέλος του 90λεπτου.

Η Αλ Ακχντούντ έχασε με 3-0 εκτός έδρας από την Αλ Φάιχα, επιβεβαιώνοντας την πολύ κακή της αγωνιστική δράση. Αυτή ήταν η έκτη ήττα της στους εφτά τελευταίους αγώνες που δεν έχει πετύχει κάποια νίκη.

Μάλιστα κέρδισε μόνο το πρώτο παιχνίδι της μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, φάνηκε πώς κάτι πιθανόν να αλλάζει προς το καλύτερο, αλλά επανήλθε γρήγορα στα αρνητικά αποτελέσματα.

Πάντως στο γήπεδό της έχει δύο σερί ήττες, οι οποίες ήρθαν έπειτα από ένα σερί πέντε νικών (!) σε αυτό.

Μετά από καιρό λοιπόν, βρέθηκε πάλι εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία θέση, αν και είναι σε απόσταση βολής από δύο ομάδες που είναι εκτός αυτής, στο -1 και στο -2 συγκεκριμένα. Και έχει τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Αλ Ακχντούντ Στατιστικά

*4/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Οκτώ σερί over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΝΤΑΜΑΚ

Προηγούμενο ματς: Η Νταμάκ έχασε 0-1 εντός έδρας από την Αλ Νασρ, με ένα τέρμα που δέχθηκε από τον Λαπόρτ στο 90’.

Η Νταμάκ πάλεψε αρκετά και λίγο έλειψε να γλιτώσει πάλι την ήττα από την ομάδα του Ρονάλντο, αλλά τελικά έχασε με 0-1 με ένα γκολ προς το τέλος.

Όμως για τέταρτο σερί παιχνίδι δεν κατάφερε να σκοράρει και όταν δεν βάζεις γκολ, δεν μπορείς να θες να κερδίσεις! Σε αυτό το διάστημα έχει γνωρίσει και τρεις ήττες.

Και μακριά από την έδρα της έχει δύο ισοπαλίες και δύο ήττες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει.

Ευτυχώς γι’ αυτήν είχε ξεκινήσει πολύ καλά το πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να βρίσκεται ακόμη στο πρώτο μισό του, στην όγδοη θέση του, αν και συνεχώς υποχωρεί στο βαθμολογικό πίνακα.