14η αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΟΥΑΤΣΙΠΑΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Ο Ροντρίγκες έκανε το 0-1 στο 44ο λεπτό, ο Σαμπέδρι (56’) ισοφάρισε για την Κατόλικα και ο Αλταμιράνο καθόρισε το αποτέλεσμα στο 60’.

Σύντομο αποδείχθηκε το ντεφορμάρισμα των “ασερέρος”, την Τετάρτη πέτυχαν σπουδαίο διπλό στην ουδέτερη Ρανκάγκουα, το 5ο φετινό στην Primera Division για να διατηρηθούν στη 2η θέση με παιχνίδι λιγότερο.

Με κλασική ευκαιρία (δοκάρι) της Ουατσιπάτο ξεκίνησε το παιχνίδι, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα μέχρι να βρει το γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου, μετά από έξυπνη, γρήγορη εκτέλεση φάουλ. Η Κατόλικα έγινε πιο πιεστική στο δεύτερο μέρος και γρήγορα ισοφάρισε φορτώνοντας την περιοχή, αλλά η Ουατσιπάτο ανέκτησε άμεσα προβάδισμα βρίσκοντας ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα σε μετάβαση. Συνεχίστηκε η πίεση στην περιοχή της, η Κατόλικα είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες σε στατικές φάσεις, πριν ο ήρωας Καστεγιόν αποκρούσει και το αυστηρό πέναλτι στο φινάλε.

ΟΥΑΤΣΙΠΑΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΝΙΟΥΜΠΛΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Κοπιαπό. Ο Βίλτσες πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 43ο λεπτό. Στο 54’ αποβλήθηκε ο Σαλασάρ της Νιουμπλένσε και στο 90+2’ ο Ορτίς της Κοπιαπό.

Κομβική για την ψυχολογία της νίκη πέτυχε την Τρίτη η Νιουμπλένσε, την 3η διαδοχική ανεξαρτήτως διοργάνωσης και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της λίγκας.

Η Κοπιαπό μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι της Τσιγιάν, απείλησε σε ροή αγώνα. Απάντησε με ευκαιρίες από στατικές φάσεις η Νιουμπλένσε, πριν πάρει τα ηνία και βρει το καθοριστικό γκολ με υπομονετική ανάπτυξη και φορίσια κίνηση του εννιαριού της. Πλησίασε το δεύτερο γκολ πριν και μετά την ανάπαυλα, αλλά η αποβολή της την οδήγησε σε παθητικό ρόλο στο τελευταίο ημίωρο. Σε κορυφαίο του αγώνα αναδείχθηκε εντέλει ο κίπερ Πέρες με τις επεμβάσεις του στην πίεση των φιλοξενούμενων.