* Προημιτελικός

* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Πόρτο είναι αήττητη στα 4 τελευταία μεταξύ τους (3-1-0), αλλά είχε προηγηθεί ήττα-αποκλεισμός της στην Πόντα Ντελγάδα το 2021 για το Λιγκ Καπ.

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Βιλαβερντένσε. Ο Λόπες (14’) άνοιξε το σκορ για την Σάντα Κλάρα, ο Σοάρες με πέναλτι (61’) ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και στο 90’ ο Σαφίρα έχασε πέναλτι για την Σάντα Κλάρα.

Καλύτερη σε ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα των Αζορών, την Παρασκευή έχασε μεγάλη ευκαιρία να βγάλει ένα ακόμη διπλό στην ενδοχώρα και να διευρύνει το νικηφόρο σερί (3/3).

Διατήρησε όμως το εκτός έδρας αήττητο (5-5-0) και παρέμεινε στην κορυφή της Β’ κατηγορίας με μακράν την καλύτερη άμυνα (11 γκολ παθητικό σε 20 αγώνες), ως το μεγάλο φαβορί για απευθείας επάνοδο στα “σαλόνια” της Πορτογαλίας.

Για να βρεθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου δεν πέτυχε κάποια υπερβατική πρόκριση. Ξεπέρασε τα εμπόδια των ερασιτεχνικών Ριμπεράο (0-3 εκτός), Έλβας (1-1 στα πέναλτι) και της Βιανένσε (2-0 στην παράταση) από την Γ’ κατηγορία.

Στους “16” χρειάστηκε ξανά τη διαδικασία των πέναλτι για να αποκλείσει εντός έδρας τη Νασιονάλ Μαδέιρα (1-1), στο ντέρμπι του αρχιπελάγους.

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ρίο Άβε. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μπόατενγκ των φιλοξενούμενων.

Απροσδόκητη, για την ανοδική τροχιά που είχαν πάρει οι “δράκοι”, η σαββατιάτικη γκέλα με τη γειτόνισσα, χάθηκε κι άλλο έδαφος στην κούρσα τίτλου, αφού οι πρωτευουσιάνοι δεν χάνουν πουθενά βαθμούς τους τελευταίους μήνες.

Είχε την εδαφική κυριαρχία (73% κατοχή) από νωρίς, ξόδεψε 2-3 καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο σημαδεύτηκε από δύο ακυρωθέντα γκολ για λιγοστά εκατοστά. Συνεχίστηκε η επιθετική πρωτοβουλία στο δεύτερο μέρος, αλλά έλειψαν οι σημαντικές φάσεις, δεν έβρισκε δημιουργικές λύσεις απέναντι στο διπλό χαμηλό μπλοκ της Ρίο Άβε.

“Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, η Σάντα Κλάρα κάνει καλό πρωτάθλημα, έχει αμυντική στιβαρότητα και είναι έμπειρη. Θεωρώ ότι αν ήταν στην 1η κατηγορία θα ήταν στη μέση του πίνακα. Σύμφωνα με την πρόγνωση, θα είναι δύσκολος ο καιρός, με βροχές και αέρα. Είναι όλα δύσκολα.” δήλωσε ο κόουτς Κονσεϊσάο.

Στα αγωνιστικά νέα, ο ρολιστας Μπόρζες (εξτρέμ) επέστρεψε ως αλλαγή το Σάββατο, σήμερα αναμένεται να κάνει ντεμπούτο ο νεοφερμένος Οτάβιο (στόπερ), ενώ ο αναπληρωματικός Ράμος θα αντικαταστήσει τον Κόστα στην εστία.

Παραμένει τραυματίας ο έμπειρος Μαρκάνο (στόπερ) και οι Ζαϊντού (αρ. μπακ), Ταρεμί (φορ) συνεχίζουν με τις εθνικές τους ομάδες.