17η αγωνιστική

*Τοπικό ντέρμπι.

*Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

*Στον πρώτο γύρο: Ολυμπιακός Λευκωσίας – ΑΠΟΕΛ 0-2

ΑΠΟΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 42′, για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με το πέναλτι του Μαρκίνιος.

Αήττητο σερί 13 αγώνων για τον ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα, έχοντας δέκα νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς φιλοξενήθηκε από τον Άρη Λεμεσού, με τον οποίο μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1.

Μπήκε πιο δυναμικά και παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Σταδιακά είδε τον αντίπαλο να παίρνει μέτρα και λίγο πριν την ανάπαυλα να παίρνει προβάδισμα, ωστόσο είχε άμεση απάντηση με ένα εύστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο ο ΑΠΟΕΛ είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και δεν έδειξε κάτι αξιόλογο, στάθηκε τυχερός για να αποφύγει τα χειρότερα, ενώ φωνάζει και για πέναλτι στο φινάλε.

Πρώτη απώλεια μετά από εννέα διαδοχικές νίκες, διατηρείται σταθερά στην κορυφή της κατάταξης, μαζί με τις Πάφο και ΑΕΚ Λάρνακας. Αήττητος στα έξι πιο πρόσφατα εντός του (4-2-0), στα οποία κατάφερε να διατηρήσει και ανέπαφη την εστία του. Σε ότι αφορά το μεταγραφικό κομμάτι, αποτελεί ήδη παρελθόν ο Κροάτης φορ Μάγκλιτσα, ενώ θέμα χρόνου είναι να αποχωρήσει και ο εξτρέμ Ντάνι Μπλουμ, που όπως φαίνεται θα συνεχίσει στη Νυρεμβέργη.

Εκτός μάχης για το σημερινό παιχνίδι είναι ο τραυματίας Λούκας Βιγιαφάνιες, αλλά και ο Μαρκίνιος, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες.

ΑΠΟΕΛ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 28ο λεπτό, δεχόμενη και ένα δεύτερο τέρμα στο 89′, για το τελικό αποτέλεσμα.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη εδώ και δέκα αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, σε ένα σερί όπου και μετράει από πέντε ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάκη Σεργίδη φιλοξενήθηκε από την ΑΕ Λεμεσού, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Αδικείται από αυτό το τελικό αποτέλεσμα, καθώς με την εικόνα που είχε άξιζε το κάτι παραπάνω. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, όμως βρέθηκε πίσω κόντρα στη ροή του αγώνα και στην πορεία είχε και δυο δοκάρια για να φέρει το ματς στα ίσα. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις φάσεις που δημιουργήθηκαν και λίγο πριν το φινάλε το “πλήρωσε” με ένα δεύτερο τέρμα.

Πρώτη ήττα με τον Σεργίδη στον πάγκο, βάζοντας παράλληλα τέλος στο σερί των τριών ισοπαλιών. Διατηρείται έτσι στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, με εννέα βαθμούς, πάνω μόνο από τον ουραγό Ακρίτα Χλώρακας. Αγνοεί το διπλό σε οκτώ εξόδους, στις οποίες απέσπασε μόλις δυο βαθμούς (0-2-6).

Καλείται τώρα να βρει λύσεις στο επιθετικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει, έτσι ώστε να μπει και πάλι στο δρόμο των επιτυχιών. Για το σημερινό παιχνίδι, ο Κύπριος τεχνικός θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του, με εξαίρεση τους Ντόναλντ Γκεριέ και Φαμπρίς Κα, καθώς αμφότεροι ταλαιπωρούνται από θλάση.