*6η αγωνιστική.

*Η Γουλβς έρχεται από τρεις σερί νίκες κόντρα στη Σαουθάμπτον, κέρδισε τα τελευταία 4/5 ματς εναντίον της.

*Από 3/5 μεταξύ τους Under 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΓΟΥΛΒΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Μπόρνμουθ. Καλύτερη η Γουλβς στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, δικαιούταν ένα γκολ.

Δεν πήρε αυτό που δικαιούταν ούτε κόντρα στην Μπόρνμουθ την Τετάρτη, ήταν η καλύτερη ομάδα του γηπέδου, αλλά δεν είχε τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Είχε κυρίαρχο ρόλο απ’ την αρχή ως το φινάλε, δεν απειλήθηκε ποτέ απ’ τον αντίπαλο, είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και μερικές κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο 45λεπτο, άξιζε τη νίκη, είχε πολύ καλύτερη εικόνα στο χορτάρι. Στα τελευταία 20 λεπτά έπαιξε την Μπόρνμουθ στο μισό γήπεδο, αλλά η μπάλα δεν έμπαινε μέσα.

Ακόμη ένα ματς που δεν κερδίζει η Γουλβς, ερχόταν απ’ το εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Νιουκάστλ, εκεί ισοφαρίστηκε στο 90’, νωρίτερα υπέστη εκτός έδρας ήττα 1-0 απ’ την Τότεναμ, σε ματς που έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δε σκόραρε και στο φινάλε ηττήθηκε. Είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 0-0 με τη Φούλαμ, σε ματς που είχε ευκαιρίες και θα έπρεπε να κερδίσει (στο φινάλε ο αντίπαλος έχασε πέναλτι), νωρίτερα έχασε εκτός έδρας 2-1 κόντρα στη Λιντς, εκεί η ομάδα του Μπρούνο Λάζε άξιζε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σε γενικές γραμμές, η Γουλβς δεν παίρνει αυτό που αξίζει μέχρι στιγμής με βάση την εικόνα της. Περιμένει λύσεις στο σκοράρισμα απ’ τον νεοαποκτηθέντα Κάλαϊτζιτς (επιθετικός, 15 εκ. λίρες, Στουτγκάρδη), πήρε επίσης δανεικό τον Μπουμπακάρ Τραορέ (μέσος, Μετς). Αμφότεροι είναι διαθέσιμοι σήμερα.

ΓΟΥΛΒΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/7 Under 2.5 σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

*Έρχεται από 4/7 G/G σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Τσέλσι. Ο Στέρλινγκ το 0-1 στο 23’, το 1-1 έκανε ο Λάβια στο 28’, το 2-1 έκανε ο Άρμστρονγκ στο 45’.

Σούπερ εμφάνιση για τη Σαουθάμπτον την Τρίτη, κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Τσέλσι! Ο αντίπαλος ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά, έβγαλε μεγάλες φάσεις και σκόραρε με τον Στέρλινγκ, ωστόσο από το 25’ και έπειτα άρχισε να χάνει τη συγκέντρωση του. Η Σαουθάμπτον ισοφάρισε από στατική φάση, έκανε το 2-1 λίγο πριν το ημίχρονο και ήταν καταπληκτική στο δεύτερο 45λεπτο, δεν απειλήθηκε ούτε στο ελάχιστο απ’ τους “μπλε”. Ανήμπορη και ανίκανη να βγάλει ευκαιρίες η Τσέλσι.

Επιστροφή στις νίκες για τους “άγιους” μετά το εντός έδρας 0-1 κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, είχαν προηγηθεί το εκτός έδρας 2-1 επί της Λέστερ, το οποίο μάλιστα ήρθε με ανατροπή, το εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Λιντς, εκεί βρέθηκε να χάνει 0-2, συνεπώς το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε ικανοποιητικό, ενώ στην πρεμιέρα διασύρθηκε εκτός έδρας απ’ την Τότεναμ (4-1).

Ενισχύθηκε σημαντικά με τους Λάριος (αριστερός μπακ, 7 εκ. ευρώ, Μάντσεστερ Σίτι), Μέιτλαντ-Νάιλς (μέσος, Άρσεναλ) και Καλέτα-Τσαρ (στόπερ, 10 εκ. ευρώ, Μαρσέιγ). Αποχώρησαν οι Μπεντνάρεκ και Βάλερι. Χτύπησε σοβαρά ο μέσος Λαβία.