*Στον πρώτο γύρο: Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 0-3

*Over 2,5 στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-2) της Λειψίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με Τσάβι Σίμονς (7′) και Οπέντα (56′), απάντησαν ισάριθμες οι Τέλα (47′) και Τα (63′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ινκαπιέ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβερκούζεν δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη αμυντική λειτουργία της Λειψίας στις στημένες φάσεις ανατρέποντας τα δεδομένα στις καθυστερήσεις.

Σταθερά αήττητη (24-3-0) από το ξεκίνημα της σεζόν η Λεβερκούζεν σε όλες τις διοργανώσεις (σ.σ. η μοναδική στο top-5 ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων), διατηρείται στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα και στο +4 από την Μπάγερν Μονάχου. Πραγματοποιεί την τρίτη καλύτερη πορεία στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στην ιστορία της εν λόγω διοργάνωσης. Αξίζει να σημειώσουμε πως όποτε έχει προηγηθεί, κερδίζει στην Μπουντεσλίγκα.

Σήμερα υποδέχεται την Γκλάντμπαχ κόντρα στην οποία πανηγύρισε επτά νίκες σε οχτώ αγωνιστικές (μία ισοπαλία). Την 100η συμμετοχή του με τη φανέλα των “ασπιρίνων” αναμένεται να πραγματοποιήσει ο Σικ στην Μπουντεσλίγκα (σ.σ. πέτυχε 49 γκολ). Η Λεβερκούζεν βρίσκεται κοντά στη μεταγραφή του Μπόρχα Ιγκλέσιας (ΕΠ) από την Μπέτις. Ο Άντριχ θα αντικαταστήσει τον τιμωρημένο Τα, ο Πουέρτα τον τραυματία Παλάσιος.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Άουγκσμπουργκ. Ο Τζόρνταν έκανε το 1-0 στο 26′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Τιτζ (47′) και Ένγκελς (51′).

Άμεση επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Γκλάντμπαχ που, για άλλη μία φορά, πλήρωσε την κάκιστη αμυντική λειτουργία της κόντρα στην Άουγκσμπουργκ. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που πήρε λίγο πριν το ημίωρο και είδε τα δεδομένα στην αναμέτρηση να ανατρέπονται μέσα σε τέσσερα λεπτά, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα 2-3 ευκαιρίες για να αυξήσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

Η Γκλάντμπαχ έχει απολογισμό 1-1-3 στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, παραμένοντας στους 20 βαθμούς βρίσκεται στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη. Την προηγούμενη σεζόν αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της Λεβερκούζεν (2-2) τον Μάιο 2023.

Αξίζει να σημειώσουμε πως τα “πουλάρια” πανηγύρισαν μία νίκη σε 16 εκτός έδρας αγωνιστικές και αγνοούν αυτή στις πέντε τελευταίες (0-1-4), ανεξαρτήτως αντιπάλου. “Η Λεβερκούζεν παρουσιάζεται στιβαρή, θα πρέπει να προσέξουμε ιδιαίτερα κάποιους ποδοσφαιριστές της”, ανέφερε ο προπονητής Σεοάνε. Δεν αποκλείεται να χρησιμοποιήσει τριάδα στην αμυντική γραμμή του, θέση στην ενδεκάδα διεκδικεί ο Κράμερ.