* 23η αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Μπρέντφορντ έχει back to back νίκες επί της Μαν. Σίτι! Η τελευταία ομάδα που την κέρδισε τρεις σερί φορές ήταν η Λίβερπουλ το Δεκέμβριο του 2016.

* Ο Γκουαρδιόλα δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε τρία σερί πρωταθληματικά παιχνίδια από κάποιον αντίπαλο.

* Στον 1ο γύρο: αναβολή λόγω συμμετοχής της Μαν. Σίτι στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλογων.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Τότεναμ. Ο Μοπέ (15’) άνοιξε το σκορ για την Μπρέντφορντ, αλλά οι Ουντότζι (48’), Τζόνσον (49’), Ρισάρλισον (56’) γύρισαν το ματς για την Τότεναμ και ο Τόνι (67’) μείωσε για το τελικό αποτέλεσμα.

Πήγαν με ανεβασμένη ψυχολογία στο λονδρέζικο ντέρμπι της Τετάρτης οι “μέλισσες” και για ένα ημίχρονο έδειχναν σε πολύ καλό δρόμο για να ντουμπλάρουν τις νίκες Ιανουαρίου για την Πρέμιερ Λιγκ.

Εξαιρετικό το ανασταλτικό πλάνο στο πρώτο μέρος, γρήγορες οι επιστροφές όλων, δεν άφησε χώρο στο τελευταίο τρίτο για να απειληθεί από την Τότεναμ. Αντιθέτως προηγήθηκε στο transition μετά από αντίπαλο λάθος στην κυκλοφορία και είχε κι άλλες σημαντικές προϋποθέσεις για το 0-2.

Απόλυτος αιφνιδιασμός το ξεκίνημα της επανάληψης, την βρήκε τρεις φορές ανοργάνωτη η Τότεναμ και με τρεις παρόμοιες μεταβάσεις από το αριστερό άκρο πέτυχε ισάριθμα γκολ. Δεν τα παράτησε στο 3-1 η Μπρέντφορντ κι αν ο Τόνι ήταν πιο εύστοχος θα μπορούσε να κάνει τη ζημιά.

Έφτασε πλέον τους 23 χαμένους πόντους από θέση προβαδίσματος στην τρέχουσα Πρέμιερ Λιγκ, που είναι η χειρότερη επίδοση όλων και το άθροισμα των δύο δικών της προηγούμενων σε σεζόν μαζί!

Σκόραρε ωστόσο ο Τόνι και στα δύο παιχνίδια μετά την επιστροφή του από την 8μηνη τιμωρία και μετρά τέσσερις σερί εντός έδρας συμμετοχές με γκολ.

Στα αγωνιστικά νέα, είναι ξανά διαθέσιμος ο Ρεγκιλόν (αρ. μπακ) που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής απέναντι στην Τότεναμ. Δεν υπάρχει όμως άλλη επιστροφή, οι Χίκι (μπακ), Χένρι (αρ. μπακ), Σάντε (φορ/εξτρέμ), Μπεουμό (εξτρέμ) είναι μακροχρόνια τραυματίες και οι Ονιέκα (μέσος), Γκόντος (μπακ/χαφ), Γουισά (φορ) συνεχίζουν τις διεθνείς τους υποχρεώσεις.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 9/11 φετινά εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Μπέρνλι. Οι Άλβαρες (16’, 22’) και Ρόδρι (46’) σκόραραν για την Σίτι και ο Αλ-Ντάκιλ (90+3’) μείωσε στο τελικό σκορ.

Έχουν ζεσταθεί οι μηχανές στο Etihad για την τελική ευθεία της σεζόν και με ένα υπερπλήρες ρόστερ πλέον η ντρεμπλούχος αρχίζει και τρομάζει ξανά με της εμφανίσεις της.

Την Τετάρτη βέβαια δεν χρειάστηκε κάποια τρομακτική εμφάνιση για να κερδίσει ο δάσκαλος Πεπ το μαθητή Κομπανί. Εύκολα και στο ρελαντί προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τον Άλβαρες να επιβεβαιώνει την εξαιρετική του off ball κίνηση. Όταν ο Ρόδρι έκανε το 3-0, στα 27 δευτερόλεπτα μετά την σέντρα του δευτέρου μέρους, σηκώθηκε χειρόφρενο…

Ήταν η 8η διαδοχική της νίκη, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, στο 10-1-0 το αήττητο σερί από τις 10 Δεκεμβρίου, ενώ στην Πρέμιερ Λιγκ προέρχεται από τρεις σερί εκτός έδρας νίκες με ανατροπές στο σκορ!

Στα 4 τελευταία ταξίδια της στο Λονδίνο όμως έχει γνωρίσει δύο ήττες (1-1-2), όσες είχε δεχθεί στα 16 προηγούμενα ματς στην πρωτεύουσα (12-2-2).

Στα αγωνιστικά νέα, επέστρεψε την Τετάρτη ως αλλαγή, μετά από δύο μήνες απουσίας, ο Χάαλαντ και δεν κατάφερε να φανεί στο “σβηστό” κομμάτι της εμφάνισης. Ο Νορβηγός έχει σκοράρει απέναντι σε 20/21 αντιπάλους στην Πρέμιερ Λιγκ, με εξαίρεση την Μπρέντφορντ!

Από την άλλη, ο Ντε Μπρούινε ξεκίνησε στην 11αδα για πρώτη φορά μετά τον Αύγουστου κι έφτασε τις τέσσερις ασίστ (+1 γκολ) στα 200 αγωνιστικά λεπτά που έχει πάρει σύνολο στην σεζόν!

Διαθέσιμος σήμερα κι ο Ακάντζι (στόπερ), οπότε το απουσιολόγιο του Γκουαρδιόλα είναι λευκό κι ετοιμάζεται επιστροφή σε σύστημα 3-2-4-1 με όλους τους “καλούς” μέσα.