20η αγωνιστική

*Α’ Γύρος: Φαρούλ – Χερμανστάντ 0-0.

*Πρεμιέρα για τη Χερμανστάντ στο ανακαινισμένο “Municipal”.

ΧΕΡΜΑΝΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Άνετη εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Τσίντια, μεσοβδόμαδα για το κύπελλο. Δυνατό το ξεκίνημα της στο παιχνίδι, κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 13ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 2-1 πέντε λεπτά αργότερα. Η Χερμανστάντ έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να κάνει το 3-1 στο 32ο λεπτό του αγώνα. Βρήκε κι άλλο γκολ με το καλημέρα του β’ μέρους (49′), με το υπόλοιπο παιχνίδι να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και το 4-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Για το πρωτάθλημα, γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Βολουντάρι. Βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την πρώτη εξάδα και την 6η Σεπσί. Μετράει 4 ήττες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της, έχοντας αποτύχει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα σε τρεις από αυτές.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

ΧΕΡΜΑΝΣΤΑΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΦΑΡΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα απέναντι στην Κλουζ, μεσοβδόμαδα για το κύπελλο. Έμεινε με παίκτη λιγότερο μόλις στο 3ο λεπτό, γεγονός που δυσκόλεψε το έργο της στο παιχνίδι. Η ισοπαλία δεν της αρκούσε, πίεσε για να βρει το γκολ της νίκης, αλλά δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, με το 0-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Έτσι, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου, με την Κλουζ να προχωρά στην επόμενη φάση. Για το πρωτάθλημα, η Φαρούλ συνέτριψε εντός έδρας την Μποτοσάνι με το εκκωφαντικό 8-0! Βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας, στο +4 από την πρωταθλήτρια Κλουζ, με παιχνίδι περισσότερο. Δεν έχει ήττα στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (3-2-0), με τα τέσσερα από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Τραυματίας ο Μοντεάνου. Τιμωρημένος ο Μπόρζα.