6η αγωνιστική

*No Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Χέλσινγκμποργκ, για το πρωτάθλημα.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Έστερσουντ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Πάουελ φιλοξενήθηκε από τη Χέλσινγκμποργκ, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και τη μεταξύ τους “λευκή” ισοπαλία. Μπορεί το μεταξύ τους να ήταν αρκετά ανοιχτό και με ευκαιρίες εκατέρωθεν, ωστόσο αμφότερες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και το εντός 1-1 με την Έργκριτε, φτάνοντας παράλληλα τους πέντε βαθμούς στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Από μια νίκη και ισοπαλία στα δυο φετινά ματς μπροστά στο κοινό της.

Έστερσουντ Στατιστικά

*Under 2.5 τα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΡΕΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Χόλμπεργκ (30′) και Μπιόρνσταντ (51′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 86ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Έρεμπρο, μετά και το εντός 3-1 επί της Βάρμπεργκς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστιαν Γέρντλερ υποδέχθηκε τη Μπράγκε, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο μισάωρο, δε σταμάτησε όμως εκεί, συνέχισε να πιέζει και δικαιώθηκε με δεύτερο γκολ κατά την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Κατέβασε ταχύτητα έπειτα, έδωσε χώρους και δέχθηκε απλά τη μείωση στα τελευταία λεπτά.

Κάπως έτσι, έφτασε και τους έξι βαθμούς για φέτος, έχοντας προηγηθεί οι τρεις ήττες από Σκέβντε (0-1 εντός), Σάντβικεν (2-1 εκτός) και Έστερ (2-0 εκτός). Συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Σλίμον και θα εκτίσει τιμωρία, ενώ επιστρέφει ο Κρόνα που εξέτισε.