7η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων στο ματς με τον Αμπντί Αλί (4′, 21′), ωστόσο δέχθηκε αρχικά τη μείωση στο 32′ με το αυτογκόλ του Ντάβιντσεν και εν τέλει την ισοφάριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και τρία παιχνίδια η Χέλσινγκμποργκ, στα οποία και μετράει δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Γιούργκεν Λέναρτσον φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάρντεν, σε ματς για την 16η αγωνιστική, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Μπήκε πολύ δυναμικά και πήρε σαφές προβάδισμα από νωρίς, ωστόσο στην πορεία είδε την αντίπαλό της να έχει το πάνω χέρι και έτσι αρκέστηκε στην ισοπαλία με γκολ στο φινάλε.

Κάπως έτσι, έφτασε τους πέντε βαθμούς μετά από επτά αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα, οπότε και παραμένει χαμηλά. Εξέτισε την τιμωρία του ο μέσος Άλμπερτ Εγιούπι και είναι και πάλι στην αποστολή. Γνώριμα τα αγωνιστικά της προβλήματα.

Χέλσινγκμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 55′ με τον Λεβί, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 73′ ο Νίμαν.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Νόρκεπινγκ, μετά και από εκείνη επί της Κάλμαρ (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρίκαρντ Νόρλινγκ υποδέχθηκε τη Βάρναμο, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-0. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, η ίδια ήταν αρκετά πιο εύστοχη στις προσπάθειες της, για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Δείχνει ότι βρίσκει σιγά σιγά ρυθμό, μετά και το πολύ κακό ξεκίνημα στη σεζόν, φτάνοντας παράλληλα τους επτά βαθμούς σε έξι παιχνίδια. Ανοιχτό το ενδεχόμενο να αποχωρήσει από την ομάδα το ερχόμενο καλοκαίρι, άφησε με δηλώσεις του ο Ισραηλινός Γκουρφίνκελ, όντας δυσαρεστημένος από τη μη χρησιμοποίηση του. Συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικός Ζεάν και θα μείνει εκτός για το αποψινό παιχνίδι.