*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Λούτον-Χάντερσφιλντ 3-3.

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ρόδεραμ, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Χολμς στο 31’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ρόουντς στο 56’.

Πολύ καλή εμφάνιση και δεύτερη σερί νίκη για τη Χάντερσφιλντ. Αποφασισμένη σε αυτό το ματς, ήταν δημιουργική και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη δέχθηκε πίεση, όμως παρέμεινε σταθερή, ενώ στη συνέχει εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που βρήκε, «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της θέλει να δώσει, βγαίνοντας για πρώτη φορά μετά την έναρξη της σεζόν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Έχει ψυχολογία στα ύψη μετά τα διαδοχικά θετικά αποτελέσματα και μοιάζει να έχει βρει καλό ρυθμό, σκοράροντας με συνέπεια στις αναμετρήσεις της. Παράλληλα έχει δείξει βελτίωση αμυντικά, καθώς δεν δέχεται με την ίδια ευκολία γκολ, αν και σήμερα αναμένεται να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, αφού η αντίπαλός της βρίσκεται σε εξίσου πολύ καλή κατάσταση και είναι ιδιαίτερα παραγωγική στο επιθετικό της κομμάτι. Έχει παράλληλα και μία αγωνιστική λιγότερη σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες που βρίσκονται γύρο της στη βαθμολογία, κάτι που της δίνει «προβάδισμα» αν τυχόν δεν καταφέρει να απομακρυνθεί άμεσα από την επικίνδυνη ζώνη.

Χάντερσφιλντ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της ΚΠΡ, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Μόρις στο 10’ και το 0-2 ο ίδιος στο 47’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Ντάουτι στο 81’.

Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά για τη Λούτον που πήρε δεύτερη σερί νίκη. Καλύτερη στο πρώτο μέρος, μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς, ενώ στην αρχή της επανάληψης έπιασε στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων, παίρνοντας μεγαλύτερο προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που βρήκε, βρίσκοντας ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, την ώρα που αμυντικά παρέμεινε σταθερή και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν παθητικό.

Συνέχεια στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις θέλει ιδανικά να δώσει, βρίσκοντας μπροστά της την ανεβασμένη Χάντερσφιλντ. Δείχνει πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση, φαίνεται να έχει βρει ρυθμό, ειδικά στο επιθετικό της κομμάτι, βρίσκοντας δίχτυα και ταυτόχρονα τον παλιό καλό της εαυτό. Αμυντικά φάνηκε επίσης βελτιωμένη, αφού δέχθηκε γκολ με μεγαλύτερη δυσκολία στις τελευταίες αναμετρήσεις της. Δυσκολεύεται πάντως αρκετά το τελευταίο διάστημα στις εξόδους της, αλλά παραμένει μια από τις πιο επικίνδυνες ομάδες για να αντιμετωπίσεις.