10η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 9/11 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Ντέγκερφορς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 42′ με τον Κάρλσον και παρότι δέχθηκε την ανατροπή στην πορεία (59′, 65′), εν τέλει ισοφάρισε με τον Μαντιέντ στο 71ο λεπτό. Έπαιζε με δέκα παίκτες από το φινάλε του ημιχρόνου, όταν και αποβλήθηκε ο Αντέι.

Αήττητη για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι έμεινε η Χάμαρμπι, μετρώντας μια νίκη και τρεις ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Μαρτί Σιφουέντες φιλοξενήθηκε από τη Ντέγκερφορς, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Παρότι πήρε πρώτη το προβάδισμα σε ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν καλύτερη, λίγο αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες και το “πλήρωσε” με ανατροπή. Παρόλα αυτά δεν το έβαλε κάτω και εκμεταλλευόμενη λάθος στην αντίπαλη άμυνα, πήρε έστω το βαθμό.

Εξακολουθεί να μην πείθει με τη μέχρι τώρα παρουσία της, έφτασε μόλις τους δώδεκα βαθμούς και είναι χαμηλά στην κατάταξη. Αποδίδει καλύτερα μπροστά στο κοινό της πάντως, όπου μετράει τρεις νίκες και μια ισοπαλία μέχρι τώρα. Με αρκετές απουσίες για ακόμη μια φορά η αποστολή της, στις οποίες προστέθηκαν και οι τιμωρημένοι Αντέι και Χάμαρ.

Χάμαρμπι Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΡΝΑΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 61ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται από την πλευρά της η Βάρναμο, μετά και από εκείνη κόντρα στην Έλφσμποργκ (2-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ υποδέχθηκε την Κάλμαρ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Αδικείται από αυτό το τελικό αποτέλεσμα, καθώς είχε ευκαιρίες και μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο αν δεν ήταν τόσο άστοχη στην τελική προσπάθεια. Μια αμυντική της αδράνεια ήταν αρκετή για να κρίνει και το ματς.

Τέταρτη ήττα στις πέντε τελευταίες στροφές και έκτη συνολικά στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα, οπότε και είναι στους εννέα βαθμούς. Οι τρεις από αυτούς ήρθαν στις τέσσερις εξόδους της (1-0-3). Δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα.