7η αγωνιστική

*Αήττητη η Βάρναμο στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάμαρμπι, έχοντας επικρατήσει στα 3/4.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Βαστέρας, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μπουντά (19′) και Μπεσάρα (59′), δεχόμενη τη μείωση στο 63ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χάμαρμπι, μετά από τις δυο ήττες που υπέστη κόντρα σε Χάκεν (2-1 εκτός) και Χάλμσταντ (2-1 εκτός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ υποδέχθηκε τη Βαστέρας, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκε από νωρίς και είχε ευκαιρίες για ακόμη περισσότερο τέρματα μέχρι την ανάπαυλα. Εν τέλει διπλασίασε τα τέρματα της με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Αν και δέχθηκε τη μείωση σε μια από τις λίγες στιγμές που απειλήθηκε, στην πορεία είχε τον έλεγχο και κράτησε μέχρι το φινάλε.

Αυτή ήταν και η τρίτη της νίκη στα έξι πρώτα παιχνίδια, έχοντας παράλληλα και ισάριθμες ήττες, γεγονός που τη φέρνει στα μέσα της κατάταξης. Πάντως επικράτησε και στα τρία που έδωσε ως γηπεδούχος. Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα αντιμετωπίζει.

Χάμαρμπι Στατιστικά

*2-3 Goals τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΡΝΑΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Χάλμσταντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-3 (4′, 6′, 44′), για να μειώσει απλά με τον Μπεργκ στο 73ο λεπτό.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Βάρναμο, στις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άνες Μράβατς υποδέχθηκε τη Χάλμσταντ, σε ουδέτερη έδρα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μετά από ένα καταστροφικό ξεκίνημα, ενώ πριν βγει το ημίχρονο είδε την εστία της να παραβιάζεται για τρίτη φορά. Μετά την ανάπαυλα, βρήκε χώρους και μείωσε απλά για το τελικό αποτέλεσμα.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το εκτός 2-0 από την ΑΪΚ, φτάνοντας παράλληλα τις τέσσερις συνολικά στις έξι πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Παραμένει έτσι χαμηλά, με μόλις τέσσερις βαθμούς.