*Δεύτερο παιχνίδι για τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστούν πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν σε προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ της σεζόν 2008-2009. Ισόπαλες 0-0 στο πρώτο ματς της Κροατίας, το 3-3 της ρεβάνς έδωσε την πρόκριση στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

*Σε φιλικό τον Ιούλιο: Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Σπάρτα Πράγας 1-1.

*Με χρήση VAR.

*Στο πρώτο ματς: Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Σπάρτα Πράγας 3-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ (ΤΣΕΧΙΑ, 106)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Κάρβινα για το πρωτάθλημα. Το 2-0 μέχρι το 27’, το 1-2 ήρθε στο 82’, το 3-1 ήρθε στο 87’ απ’ τον Παβέλκα. Στο 57’ έμεινε με δέκα παίκτες η Σπάρτα.

Δύσκολο το έργο της σήμερα, καθώς δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική την περασμένη εβδομάδα στην Κροατία και ηττήθηκε 3-1. Προηγήθηκε στο 39’ με πέναλτι του Κρέιτσι, αλλά ισοφαρίστηκε λίγο πριν βγει το ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, που είχε καλή παρουσία, ήταν γρήγορη και βρήκε ρυθμό, σκόραρε δύο φορές σε τρία λεπτά (58’-61’), είχε φάσεις για περισσότερα γκολ. Πλέον, η αποστολή της Σπάρτα είναι ιδιαίτερα απαιτητική, καλείται να βρει νίκη τουλάχιστον δύο γκολ, έτσι ώστε να πάει στην παράταση.

Συνέχισε με εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Κάρβινα για το πρωτάθλημα Τσεχίας, σε ματς που παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Ήταν αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 27’ και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Στο δεύτερο μέρος έμεινε γρήγορα με δέκα παίκτες (57’), ο αντίπαλος μείωσε στο 82’, αλλά το 3-1 στο 87’ της χάρισε δίκαια τη νίκη. Επιστροφή στις νίκες μετά την εκτός έδρας γκέλα 1-1 με την Τέπλιτσε, είχαν προηγηθεί 4/4 νίκες στο πρωτάθλημα, με 16 πόντους είναι ισόβαθμη με τη Σλάβια στην κορυφή. Δεν αναφέρθηκαν απουσίες.

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 6/7 τελευταία επίσημα ματς.

*Έρχεται από 4/5 Over 2.5 στα επίσημα ματς.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (ΚΡΟΑΤΙΑ, 38)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Ριέκα. Το 1-0 ο Μπουλάτ στο 37’, το 2-0 έκανε ο Πέτκοβιτς στο 84’ με πέναλτι. Το 2-1 ήρθε στο 89’ απ’ τον Πάσαλιτς.

Καταπληκτική στο εντός έδρας ματς της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Σπάρτα, πήρε αυτό που ήθελε και βρίσκεται μια «ανάσα» απ’ την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Ξεπέρασε άμεσα το σοκ του 0-1 στο 39’, ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα και στο δεύτερο μέρος τα πήγε περίφημα, είχε ρυθμό και ενέργεια, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 61’ και είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, έδειξε ότι είναι ανώτερη ομάδα απ’ τη Σλάβια. Θετικό το ντεμπούτο του Σεργκέι Γιακίροβτς, ο οποίος διαδέχτηκε τον Ιγκόρ Μπίστσαν.

Ακολούθησε δεύτερη διαδοχική νίκη, με 2-1 εντός έδρας της Ριέκα για το πρωτάθλημα, πήρε αυτό που ήθελε χάρη σε άλλη μία καλή εμφάνιση, παρά τις αλλαγές στην ενδεκάδα. Μετρά μόλις δύο ήττες σε 10 ματς φέτος σ’ όλες τις διοργανώσεις, καλείται πλέον να διαχειριστεί ένα διαφορετικό ρόστερ, αφού μετά τον Σούταλο, πωλήθηκαν ο γκολκίπερ Λιβάκοβιτς (Φενέρμπαχτσε) και ο εξτρέμ Ιβάνουσετς (Φέγενορντ). Αποκτήθηκαν οι Κατσαβέντα και Στόικοβιτς, οι οποίοι σήμερα είναι τραυματίες.