Φάση των “16”

*Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Στο πρωτάθλημα: Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μαγιόρκα 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 εντός έδρας, επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο, για το πρωτάθλημα. Στο 25’ ο Σόρλοτ σκόραρε για το 1-0 και στο 37’ ο Κούμπο έκανε το 2-0. Στο 40’ ο Σανθέτ μείωσε σε 2-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 60’ αποβλήθηκε ο Γεράι Άλβαρεθ για πέναλτι και στο 62΄ ο Οϊαρθάμπαλ πήρε την εκτέλεση και σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων, με αντίπαλο την Αθλέτικ Μπιλμπάο (3-1) και συνεχίζει στην πολύ καλή πορεία που πραγματοποιεί τελευταία. Είναι ενδεικτικό ότι έφτασε τις επτά διαδοχικές νίκες σε πρωτάθλημα και Κόπα ντελ Ρέι. Νωρίτερα, όσον αφορά το πρωτάθλημα, πραγματοποίησε μια μεστή και πολύ ουσιαστική εμφάνιση στην Ανδαλουσία, περνώντας με νίκη από την έδρα της Αλμερία με σκορ 0-2.

Τα γκολ για το συγκρότημα του Ιμανόλ Αλγουαθίλ ήρθαν στο δεύτερο μέρος και ο έλεγχος του ρυθμού ήταν κάτι που διατήρησε και το προβάδισμά του. “Το να κερδίσουμε τη Μαγιόρκα είναι πιο σημαντικό από τη νίκη με την Αθλέτικ, καθώς παίζουμε για την πρόκριση στα προημιτελικά”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο προπονητής των “Τσουριούρδιν”. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν υπολογίζονται οι Γκεβάρα, Σαντίκ, Άλεξ Σόλα και Τουριέντες.

Ρεάλ Σοσιεδάδ Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*5/10 παιχνίδια τελευταία με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΜΑΓΙΟΡΚΑ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 εκτός έδρας από την Οσασούνα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο μηδέν. Στο 47’ ο Αϊμάρ Ορόθ πέτυχε το μοναδικό τέρμα στο ματς και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Μαγιόρκα πάλεψε την αναμέτρηση στην Παμπλόνα, απέναντι στην Οσασούνα (1-0), ωστόσο, έφυγε ηττημένη και τώρα καλείται να βγάλει αντίδραση σε ακόμα μία δύσκολη εκτός έδρας αποστολή. Ήταν η δεύτερη ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια στις εγχώριες διοργανώσεις, ενώ για το πρωτάθλημα σημείωσε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στη Βαγιαδολίδ (1-0) με την οποία έχουν κοινό στόχο να μείνουν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

“Είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, για εμένα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα στην κατηγορία. Όμως, σε ένα 90λεπτο όλα μπορούν να συμβούν. Έχω αποφασίσει για την ενδεκάδα. Το Κύπελλο μας δίνει τη δυνατότητα να πάρουν “αέρα” ορισμένοι ποδοσφαιριστές”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μαγιόρκα, Χαβιέρ Αγκίρε. Με ενοχλήσεις ο Ρουίθ ντε Γκαλαρέτα έμεινε εκτός αποστολής, αμφίβολος ο Ματίγια Ναστάσιτς. Παρελθόν ο μπακ Φράνκο Ρούσο.