Φάση των “16”

*Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η Μπαρτσελόνα έχει κερδίσει και τα 3 παιχνίδια μεταξύ τους στο Κόπα ντελ Ρέι στο παρελθόν, στα 2/3 δεν δέχτηκε γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΘΕΟΥΤΑ (Γ’)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης Β’, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 11’ ο Ντοτόρ σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων και στο 34’ ο ίδιος παίκτης έγραψε το 0-2 του ημιχρόνου. Στο 77’ ο Ρόδρι με εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 1-2 και στο 90+3’ ο Ντανέσε ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Θέουτα είναι ομάδα που συμμετέχει στην τρίτη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου και η πορεία της είναι πολύ κακή φέτος. Βρίσκεται στην τελευταία θέση της κατάταξης του γκρουπ της και φαντάζει πολύ δύσκολο να αποφύγει τον υποβιβασμό. Παρ’ όλα αυτά, έχει εκπλήξει τους πάντες με την παρουσία της στη φάση των “16” του Κόπα ντελ Ρέι και τώρα έχει ακόμα μια τεράστια πρόκληση μπροστά της. Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε την Έλτσε, με νίκη 1-0 εντός έδρας, ενώ άφησε εκτός συνέχειας νωρίτερα την Ιμπίθα με σκορ 3-2. Στο τελευταίο ματς που έδωσε, έβγαλε αντίδραση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης Β’ (2-2) και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, παρότι έχανε με δύο τέρματα διαφορά στο πρώτο μέρος.

Θέουτα Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*7/10 παιχνίδια τελευταία είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 1-3 της Ρεάλ Μαδρίτης, στον τελικό του Σούπερ Καπ. Ο Λεβαντόφσκι είχε δοκάρι στο 0-0 και στο 33’ ο Γκάβι σκόραρε για το 0-1. Στο 45’ ο Λεβαντόφσκι έκανε το 0-2 του ημιχρόνου. Στο 69’ ο Πέδρι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 και στο 90+3’ ο Μπενζεμά μείωσε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της φετινής χρονιάς, καθώς επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης (1-3) στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας που διεξήχθη στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας. Πολύ καλή απόδοση από τους “Μπλαουγράνα”, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον αντίπαλο και η νίκη ήρθε εύκολα. Πρώτος τίτλος επίσης για τον Τσάβι στη θητεία του στον πάγκο των Καταλανών. Στον ημιτελικό, αν και προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι με τη Μπέτις (2-2) δεν κατάφερε να “καθαρίσει” τη νίκη και την πρόκριση στο 90λεπτο ή έστω στην παράταση. Πρωταγωνιστής στη διαδικασία των πέναλτι ο Τερ Στέγκεν που απέκρουσε δύο εκτελέσεις. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, η “Μπάρσα” είναι στην κορυφή και εκ των φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στο φινάλε. Δεν προέκυψαν προβλήματα τραυματισμών, έμειναν εκτός οι Αραούχο, ντε Γιονγκ για λόγους ξεκούρασης.