35η αγωνιστική

*Αήττητη η Σεντ Ετιέν στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Καέν, έχοντας επικρατήσει στα 5/7.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Καέν – Σεντ Ετιέν 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Γκρενόμπλ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 80′ με τον Μπατουμπινσικά και επτά λεπτά αργότερα ο Σαμπόστ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Σεντ Ετιέν, μετά και το εντός 2-1 επί της Μπορντό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Νταλ’Ολιό φιλοξενήθηκε από τη Γκρενόμπλ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, είχε την υπομονή και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της για να σκοράρει δις προς το φινάλε.

Έκτη νίκη στις επτά τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και για την ώρα είναι στην τρίτη θέση, στο -1 από τη δεύτερη Ανζέ και στο -4 από την πρωτοπόρο Οσέρ. Επικράτησε και στα πέντε τελευταία εντός της, στα 3/5 κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

Σεντ Ετιέν Στατιστικά

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΑΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ανεσί, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Αμπντί στο 19′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 72′, έξι λεπτά μετά σκόραρε και πάλι με τον Τομάς. Έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 27ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Καέν, μετά και την ήττα με 2-1 στην έδρα της Αζαξιό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νικολά Σεμπ υποδέχθηκε την Ανεσί, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Καλύτερη σε γενικές γραμμές, πήρε από νωρίς τα ηνία ενώ έπαιζε και με παίκτη περισσότερο από τα μέσα του ημιχρόνου. Δεν “καθάρισε” όμως το ματς και δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά είχε άμεση απάντηση και απέφυγε πιθανή νέα απώλεια.

Διατηρείται έτσι ζωντανή στη μάχη για τη συμμετοχή στα πλέι οφ, αν και είναι στο -1 από την πεντάδα και σε ισοβαθμία με την Πο. Ηττήθηκε στις 4/6 τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε και δυο νίκες.