* 27η αγωνιστική.

* Αήττητη η Γκενκ στα 6 τελευταία μεταξύ τους, κέρδισε τα 3, όλα όμως εντός έδρας.

* Μέσα στη δεκαετία η Γκενκ έχει μόνο 2 νίκες ως φιλοξενούμενη, τελευταία το 2021 με 2-1. Συνολικά στη Σαρλερουά από το 2013 μετράει 2-7-6.

* Στον πρώτο γύρο: Γκενκ-Σαρλερουά 0-0 (20/08).

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη χωρίς γκολ με τη Λέουβεν εκτός, αγωνίστηκε με δέκα παίκτες όλο το δεύτερο ημίχρονο, λόγω αποβολής του χαφ Καμαρά.

Από τη στιγμή που έμεινε με δέκα για ένα ολόκληρο ημίχρονο, δεν μπορεί να μην είναι ικανοποιημένη από το βαθμό που πήρε στο “Ντεν Ντρεφ”. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν γενικότερα πιο γεμάτο, η αντίπαλος είχε και δοκάρι. Στο δεύτερο όμως, η ίδια απλώς αμύνθηκε και γενικά έπεσε η ποιότητα του θεάματος.

Ποσώς την ενδιαφέρει το θέαμα που απέδωσε, εκείνο που έχει σημασία είναι ότι έφυγε με το βαθμό υπό αντίξοες συνθήκες. Έναν βαθμό που θα αποκτήσει αξία αν νικήσει την Γκενκ και βγει από τη ζώνη των πλέι άουτ, έστω και προσωρινά αφού θα έχει παιχνίδι περισσότερο.

Αρχίζει να βλέπει κάποια καλά στοιχεία ο Ματσού και δεν το κρύβει. “Αν συνεχίσουμε μ’ αυτήν τη σταθερότητα και τη θέληση να επιτύχουμε, όλα θα πάνε πολύ καλύτερα. Το ιδανικό θα είναι να αμυνθούμε όπως στο παιχνίδι με τη Λέουβεν και επιθετικά να δημιουργήσουμε τις ευκαιρίες που είχαμε στο παιχνίδι με τη Μέχελεν” ανέφερε ο κόουτς των “ζεβρών”.

Τιμωρημένοι οι μέσοι Χέιμανς και Καμαρά.

Σαρλερουά Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 3 τελευταία, έσπασε σερί ηττών με την ισοπαλία στη Λέουβεν.

* Στα 5/7 τελευταία δέχτηκε πρώτη γκολ, τις φορές που δεν συνέβη αυτό, δεν έχασε, μέτρησε 1-1-0.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΕΝΚ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 3-1 τη Μόλενμπεκ εντός. Δέχτηκε γκολ μόλις στο 2’ από τον Κάρλος Αλμπέρτο, το γύρισε πριν την ανάπαυλα με Αροκοντάρε (21’) και Όγεν (35’), πέτυχε τρίτο στις καθυστερήσεις με τον Ζετσίρι.

Πρώτη νίκη μέσα στο 2024. Μπορεί να άργησε να πάρει διαφορά δύο τερμάτων, αλλά όσο το σκορ ήταν στο 2-1, δεν ανησυχούσε, απεναντίας ήταν εκείνη που έψαχνε το 3-1 και θα μπορούσε να το είχε βρει πολύ πολύ νωρίτερα. Και μόνο όμως που ήρθε η νίκη που έψαχνε τόσο πολύ, αποτελεί μεγάλη ανακούφιση.

Μαζί με τη νίκη ήρθε δεν ήρθε η επιστροφή στην πρώτη εξάδα, έστω στην ισοβαθμία, υστερεί έναντι της Σερκλ Μπριζ και παραμένει εκτός. Με έναν βαθμό σαφώς και την προσπερνάει με ματς περισσότερο, ο Φράνκεν και οι παίκτες του όμως δεν σκέφτονται κάτι τέτοιο, θέλουν νίκη και μόνο νίκη, όπως και σε κάθε παιχνίδι που απομένει για την κανονική διάρκεια.

“Οφείλουμε να επεκτείνουμε το καλό μομέντουμ που έχουμε αποκτήσει. Να μην ασχολούμαστε με τα αποτελέσματα των υπολοίπων ομάδων, αλλά να δίνουμε τα πάντα για να κερδίζουμε κάθε φορά. Με τη Σαρλερουά πρέπει να κάνουμε τροποποίηση στο παιχνίδι μας, οι κενοί χώροι θα είναι ελάχιστοι και είναι πολύ δύσκολο να τους διασπάσουμε με ατομικές ενέργειες” τόνισε ο κόουτς Φράνκεν, ο οποίος θέλει τη νίκη ώστε να αισθανθεί ξανά άνετα στον πάγκο του.

Επίσημα στη Λος Άντζελες Γκάλαξι ο Πέιντσιλ, ο Μπονσού Μπα είναι αυτός που έχει κερδίσει τη θέση του αντικαταστάτη. Επιστρέφει ο καλός επιθετικός Σορ.