ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ - Ε.Ν. ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ Προγνωστικά

20η αγωνιστική

*Αήττητη η Ανόρθωση στα δέκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ένωση Παραλιμνίου, έχοντας από πέντε νίκες και ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Ένωση Παραλιμνίου – Ανόρθωση 1-1

*Στο κύπελλο: Ανόρθωση – Ένωση Παραλιμνίου 0-0 (πεν. 4-3)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ένωση Παραλιμνίου, για το κύπελλο. Επικράτησε με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι.

Μετά κόπων και βασάνων, η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς υποδέχθηκε την Ένωση Παραλιμνίου, με την οποία έμεινε στο μηδέν σε κανονική διάρκεια και παράταση, για να επικρατήσει εν τέλει στη διαδικασία των πέναλτι, με 4-3. Καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε τόσο την κατοχή όσο και τις ευκαιρίες, ωστόσο ήταν αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια.

Στο πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από ένα σερί επτά αγωνιστικών χωρίς νίκη (0-2-5), ερχόμενη από την εκτός έδρας ήττα 3-0 από τον Απόλλωνα Λεμεσού. Γεγονός που τη διατηρεί αρκετά χαμηλά στην κατάταξη για τα δεδομένα της, ούσα στο -12 από την πρώτη εξάδα και τα πλέι οφ. Χωρίς νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, μετρώντας από δυο ισοπαλίες και ήττες.

Αρκετά τα αγωνιστικά της προβλήματα, γνωστοί απόντες οι τραυματίες Κίκο, Αρτυματάς, Νινγκά και Χρυσοστόμου, ενώ στο ματς κυπέλλου αποχώρησε με πρόβλημα και ο Γουαρίς. Δεν υπολογίζεται ούτε ο Αμπαρτζουμιάν, λόγω τιμωρίας.

Ανόρθωση Στατιστικά

*No Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ανόρθωση, για το κύπελλο. Ηττήθηκε με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι.

Για ακόμη μια φορά, η Ένωση Παραλιμνίου δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά φιλοξενήθηκε από τη σημερινή της αντίπαλο, αλλά στα πλαίσια του κυπέλλου, με την οποία έμεινε στο μηδέν σε κανονική διάρκεια και παράταση. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, ωστόσο της ανήκει η καλύτερη στιγμή, με τον Μέιρα να σημαδεύει το δοκάρι στο 12ο λεπτό. Πήρε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι, όπου και ηττήθηκε με 4-3.

Στα του πρωταθλήματος τώρα, έρχεται από τρεις διαδοχικές ήττες κόντρα σε Ομόνοια (0-3 εντός), Νέα Σαλαμίνα (2-0 εκτός) και Πάφο (0-2 εντός), οπότε και είναι στην 11η θέση και σε κοντινή επαφή με την ουρά της κατάταξης. Ηττήθηκε στις επτά από τις εννέα φετινές της εξόδους (2-0-7).

Ευελπιστεί τώρα ότι θα καταφέρει να κάνει μια νέα αρχή, επιστρέφοντας στις επιτυχίες. Έξι παίκτες έμειναν εκτός και είναι οι τραυματίες Κοσμά, Χριστοφή, Κολωνιάς, Κατσιάρης και Έμαν, αλλά και ο τιμωρημένος Λουίς Σίλβα.