*14η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Αδιάφορη βαθμολογικά η Ανόρθωση, μόνο νίκη θέλει η Ένωση Παραλιμνίου και παράλληλα απώλεια της Δόξας Κατωκοπιάς, για να παραμείνει στην κατηγορία.

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας, ισχύουν κατά σειρά τα ακόλουθα κριτήρια: α) βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), β) διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), γ) εκτός έδρας τέρματα υπέρ στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), δ) διαφορά τερμάτων, ε) τέρματα υπέρ

*Αήττητη η Ανόρθωση στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ένωση Παραλιμνίου, μετρώντας από έξι νίκες και ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Ένωση Παραλιμνίου – Ανόρθωση 1-1, Ανόρθωση – Ένωση Παραλιμνίου 1-0

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Ένωση Παραλιμνίου – Ανόρθωση 0-0

*Στο κύπελλο: Ανόρθωση – Ένωση Παραλιμνίου 0-0 (πεν. 4-3)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Καρμιώτισσας, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Αντωνιάδη και στο 70′ ο Αντονίν διπλασίασε τα τέρματα της. Οκτώ λεπτά αργότερα το αυτογκόλ του Αντωνίου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ανόρθωση, μετά και την ήττα με 3-1 από τον Ακρίτα Χλώρακας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς φιλοξενήθηκε από την Καρμιώτισσα, της οποίας και επικράτησε με 1-2. Δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιση της, ωστόσο ευτύχησε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων, πριν δεχθεί απλά τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Πέμπτη νίκη στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια της (5-0-1). Έχει εξασφαλίσει ήδη την έβδομη θέση της τελικής κατάταξης, ούσα στο +2 από τη Νέα Σαλαμίνα, η οποία έχει και παιχνίδι περισσότερο, οπότε και είναι αδιάφορη σε αυτή την τελευταία στροφή του πρωταθλήματος. Εκτός λόγω τιμωρίας είναι ο Σέρχιο Τεχέρα, καθώς είχε δηλωθεί να εκτίσει αυτή την αγωνιστική.

Ανόρθωση Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 8/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Ρουσιάς (62′), Λαμί (76′) και Κωνσταντίνου (80′).

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Ένωση Παραλιμνίου πανηγύρισε και πάλι τη νίκη, μετά και την ήττα με 4-2 από τη Νέα Σαλαμίνα. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά υποδέχθηκε την ΑΕ Λεμεσού, την οποία και συνέτριψε με 3-0. Εκμεταλλεύτηκε το εκτεταμένο ροτέισον των φιλοξενούμενων και ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, αλλά παρότι δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα, από τη στιγμή που το έκανε πήρε τα πάνω της και σκόραρε ακόμη δυο φορές στην πορεία.

Έφτασε έτσι τις τέσσερις νίκες στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, οπότε για να ελπίζει σε πιθανή παραμονή στην κατηγορία, καλείται να πάρει ακόμη μια κόντρα στην αδιάφορη Ανόρθωση, περιμένοντας παράλληλα απώλεια της Δόξας Κατωκοπιάς. Ωστόσο, πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις οκτώ πιο πρόσφατες εξόδους της (1-3-4).

“Πιστέψτε το, μπορούμε! Θα πετύχουμε τον στόχο μας. Αξίζουμε να μείνουμε στην Α’ Κατηγορία. Δεν σκεφτόμαστε τίποτα άλλο. Μόνο την Ανόρθωση. Να τα δώσουμε όλα για να κερδίσουμε και να κάνουμε το καθήκον μας”, είπε μεταξύ άλλων ο κόουτς Σατσιάς. Όπως όλα δείχνουν οι Λαμί, Ντιαβαρά και Ρουσιάς θα βρεθούν στην επίθεση, ενώ θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικούν και οι Ντρέκσα, Βουτσένοβιτς και Κατσιάρης.